مطالب قدیمی باز سازی شده

سلام

هاردا اولسوغ گرمی لیوگ وگرمی بیزیم قدرتیمیز و عزتیمیز دیر.

بو سایت گرمی لی لرین بیرلیک سایتی دیر بوردا بیز گه له جگه برنامه توکوب ایشلیه جوک

بیرینجی: علم سواد تکنولوژی

ایکینجی : پول

اوچونجی : قدرت

بونلار بیزیم برنامه لریمیز ده دیر

 

¤ نوشته شده در ساعت 10:45 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگران

 

چهارشنبه، 4 آبان، 1384

سلام هموطنان و سلام دوستان

 • اگر هفته نامه یاشیل مغان را بشناسید و اگر شماره های نخستین آنرا خوانده باشید احتمالا نام من برایتان آشنا خواهد بود.
 • شهرستان ما یک شهرستان محروم است و به نظر من عمده ترین دلیل آن خود ما اهالی هستیم؛ این عقیده همیشگی من بوده است و به همین خاطر در سالهای گذشته تلاشهای زیادی صورت داده ام که به تدریج معرفی خواهد شد .
 • آِیا می دانیدبه یکی از سایتهای اقتصادی سر زدم دیدم اطلاعاتی هم در مورد شهرستانها دارد خواستم ببینم در مورد شهر ما چه دارد بیچاره موقع وارد کردن داده ها آمار صفر وارد کرده بود که ...اوه ؛اوه !جمعیت شهرستان را هم نوشته بود صفر !؟
 • هیچ بیلیر سوز ایراندا اونبیرمین سیاسی شغل وار و گرمی ۱/ ۰٪ اولکه میزین خالقیلا فقط ۴ اینه صاحب دیر .
 • آیا بیلیر سوزگرمی ۵/۸ ٪ استان اردبیلین گزمک جاذبه لرینه مالیک اولا اولا  حتی یوزه بیر توریست لری جذب المیر؟
 • آیا می دانید ما اولین شهری در استان بودیم که به فکر تاسیس انجمن فارغ التصیلان و دانشجویان افتادیم ولی هنوز موفق به تاسیس آن نشده ایم؟
 • آیا میدانید جهت جبران عقب ماندگی های شهرستان باید سالیانه ۱۸ میلیارد تومان سرمایه گذاری در این شهرستان انجام شود تا شاید بعد از بیست سال به جرگه شهر های توسعه یافته بپیوندد؟
 • آِیا میدانید...
 • بهتره دیگه نگم ؛شما ممکن است بهتر از من بدانید فقط ممکنه اشکال تراشی بشه
 • حالا برنامه چیه ؟؟
 • Ich weis nicht ,aber Ich sage siech spater

¤ نوشته شده در ساعت 9:58 توسط کورش بهشتی

 

چهارشنبه، 30 فروردین، 1385

روز ارتش گرامی باد

دیروز روز ارتش بود وبار دیگر مردم شاهد توانمندی و امادگی فرزندان خود در عرصه دفاعی بودند خبر هایی که میرسند غرور افرین و خوشحال کننده اند ؛اما برخی از انها نه .مثلا این خبر :منطقه خاورمیانه و شاخ افریقا تنها منطقه ای در جهان است که بیش از ۵٪ درامد سرانه خود را به هزینه های نظامی اختصاص می دهد این رقم در اروپا و سی ای اس کمتر از۱٪ است( سرانه انها در کل بیشتر هم هست)

¤ نوشته شده در ساعت 9:24 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگرانسه شنبه، 29 فروردین، 1385

[احتمال] خیانت بزرگ خرس شمالی ( روسیه) و طرح حمله به ایران

[خرس شمالی آن طور که بنده در برنامه های تاریخی تلوزیون دیده ام نخستین بار در ایران توسط یک روزنامه تبریزی به کشور روسیه لقب خرس مالی داده شد که آن موقع به مذاق نیروی های روسی مستقر در باغ شمال خوش نیامد هر چند علامت خرس هم اکنون تقریبا به سمبل سیاسی این کشور تبدیل شده است] تا حالا پیش بینی هایی که انجام داده ام و درست هم درآمده کم نبوده است. یکی از این پیشبینی ها مربوط به خانم رایس بود. درست بلافاصله بعد از معرفی ایشان به سمت مشاور سیاست خارجی بوش پیش بینی من این بود که این خانم دنیا را به آتش خواهد کشید. رژیم نژاد پرستانه علیه سیاه پوستان و نیز تبلیغات فمینیست ها مبنی بر اجحاف در حقوق زنان و تجمع عقده های دو گروه در این فرد این پیشبینی را محتمل می ساخت که دولت بوش جنگ طلب خواهد بود و بخصوص محور شرارت حول  رایس خواهد چرخید.

پیش بینی بعدی من زمانی بود که ولادیمیر پوتین و جرج بوش قراردادی را مبنی بر شمول و مشارکت روسیه در طرح سپر دفاع موشکی امضا کردند. این نشان گر دور جدیدی از تفاهم دو رقیب و دولت متخاصم قدیمی غرب بود و نتیجه قابل پیش بینی این بود که فشار بر ایران و سایر مخالفان آمریکا افزایش خواهد یافت؛ استراتژی بی اثر چین برای من کاملا مشخص بود و تنها احتمال مخالفت کوچکی از سوی فرانسه و شاید شریک ۵۰ ساله آن یعنی آلمان میرفت ( وقایع روشنگر است) و پس از این واقعه حملات افغانستان و عراق صورت پذیرفت.

امروز مطلبی را در سایت www.Moghanshahr.com می خواندم ؛در خصوص استراتژی های جدید جنگی و نظریه های هانتیگتون؛ فوکویاما و تافلر  که عنوان می کرد، تاکتیک جدید جنگی عوض جنگ گسترده و تصرف شهر به شهر و مشابه ان بر دقت آتش و به جای عملیات جنگی بر توان ترابری و نظایر آن تاکید دارد( علاقه مندان اصل مقاله را بخوانند ) بعد خبری در خصوص حمله از طریق دریای خزر شنیدم؛ بلافاصله حس پیش بینی من گل کرد. بله! دریای خزر نزدیک ترین و سریعترین مکان برای حمله به تهران است. افراط در اعتماد به خرس شمالی باعث شده است. نیروی دریایی در این دریا مستقر نباشد و ما فقط توپخانه ساحلی داشته باشیم امکانات آب و غذا در آن فراوان و حتی احتمال همکاری اهالی بیشتر است. امکان حرکت مخفیانه در جنگلها و کوهها زیاد است و یک گروه تاکتیکی سریع می تواند، با تسلط بر منابع آب تهران در شمال این شهر پایتخت را به راحتی به زانو در آورد. استحکامات نظامی شمال تهران هم که در سالهای اخیر کاسته شده است و... [لازم است تا مردم و مسئولین آگاهی بیشتری داشته باشند و با تمرکز بر 2 دولت اسرائیل و آمریکا و برخی تاکتیکهای احتمالی آنان از سایر دشمنان و تاکتیکهای احتمالی غافل نشوند و ضمن رصد دائمی تحرکات تدابیر لازم را بر اساس احتمالات و تحلیلهای استراتژیک در نظر گیرند] (این قسمت مطالب بر اساس نظر مدیر وبلاگ ویرایش جدید شده است)

¤ نوشته شده در ساعت 15:17 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگراندوشنبه، 28 فروردین، 1385

جدایی دین از سیاست و مفهوم امپریوم

جدایی دین از سیاست مسئله ای قدیمی است که یکی از قدیمی ترین سوابق آن به روم باستان بر می گردد. مفهوم امپریوم یا قدرت ناب سیاسی مفهومی است که رومیان باستان آن را ابداع کردند و آن بر جدایی قدرت سیاسی از قدرت اقتصادی و مذهبی تاکید دارد و این امر حتی در بین بسیاری از متفکران اسلامی نیز پذیرفته شده است ولی این مفهوم متفاوت از مفهوم لائیسم است که امروزه در برخی کشورها رایج می باشد و معتقد است. هر گونه ظواهر دینی باید از جامعه زدوده شود. دین زدایی مفرط که در لائیسم بدان اعتقاد است. تفاوت بین گروه های نامشروع قدرت و مافیا را به حداقل می رساند زیرا تفاوت عمده حکومت قانونی پایبندی به نظام عرفی اخلاقی جامعه می باشد؛ در حالی که، گروههای قدرت نظیر مافیا اصلا بدان پایبند نیستند (هر چند ممکن است نظام اخلاقی عقب مانده ای خاص خود باشند.) اما در مفهوم امپریوم تاکید می شود که  قدرت سیاسی باید ناب باشد و با قدرت اقتصادی  و قدرت مذهبی مخلوط نگردد زیرا بسیار محتمل خواهد بود که قدرت سیاسی در خدمت قدرت اقتصادی قرار بگیرد یا نهاد مذهب وظیفه نظارتی خود را بر نهاد حکومت (که دائماً در معرض فساد است )انجام ندهد.

امپریوم معتقد به بی دینی جامعه و رهبران سیاسی نیست بلکه اعتقاد مذهبی لازمه یک رهبر سیاسی است چرا که در غیر این صورت حافظ نظام عرفی اخلاقی جامعه نخواهد بود ولی امپریوم گوشزد می کند که رهبران سیاسی الزاماً نباید از رهبران مذهبی برگزیده شوند. در ادامه تفسیر مفهوم در ادامه تفسیر مفهوم جدایی دین از سیاست یک سوال مطرح می شود و ان اینکه ایا دین همان روحانیت است و سیاست همان حکومت ؟ در توضیح قسمت دوم سئوال عرض می نمایم همانطور که می دانیم  سیاست مفهوم منافع را در چارچوب مفهوم قدرت تحلیل می نماید ( بر خلاف اقتصاد که در چارچوب ثروت ارزیابی مینماید .بر اساس نظریات جامعه شناس برجسته ای چون ژان ژاک روسو اگر چه حکومت عالی ترین شکل قدرت است ولی تنها شکل آن نیست و انواع دیگری از قدرت نیز وجود دارند 

¤ نوشته شده در ساعت 13:47 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگرانشنبه، 26 فروردین، 1385

خالی بندی تخصص مهم سیاستمداران ایرانی

شاید یادتان بیاید که در سالهای ۷۴ و ۷۵ سردار سازندگی( بخوانید...) معروف؛ پروژه های زیادی را تمام نیمه تمام یا حتی شروع نشده افتتاح می کرد. یکی از آن هزاران پروژه پالایشگاه بندر عباس بود که خیلی ضایع کننده تمام شد؛ در حالی که برنامه مفصلی جهت افتتاح آن تدارک دیده شد و از تلویزیون نیز پخش شد ولی حدوداً ۱۷ ماه بعد یعنی تازه یک سال بعد از روی کار آمدن سید محمد خاتمی اعلام شد، تکمیل پالایشگاه بندرعباس به ۶۶ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. حالا این پروژه چگونه افتتاح شده بود، نمی دانم؟

اما  اخیراً احمدی نژاد رو دست هر چی خالی بنده درآمد و ادعا کرد. ایران به چرخه کامل سوخت هسته ای دست یافته است و اورانیوم را به میزان ۳.۵ درصد غنی سازی کرده است حالا جالب این است که کره جنوبی که ۶۴٪ غنی سازی را در دهه ۸۰ میلادی عملی کرده است چنین ادعایی ننموده است یا هند و پاکستان که قارچ اتمیشان را همه ماهواره های جاسوسی دنیا ثبت کردند.

کارشناسان اتمی آژانس هسته ای اعلام کرده اند که تعداد ۱۶۰ سانتریفوژ ایران نه از لحاظ کیفیت و نه از لحاظ کمیت در حدی نیست که تولید آن بتواند سوخت هسته ای حساب شود.

در همین حال خبر رسیده نمونه ای از اورانیوم تولیدی توسط  کارشناسان آژانس انرژی اتمی به آزمایشگاه این آژانس ارسال شده است. شاید این اورانیوم که( نمی دانم CBU یا CKD ) تولید شده است، اصل است یا نه! فقط خدا کند که آبروی ملت ایران نرود.

تازه در دوره خاتمی بود که در سایه اعتماد سازی بین المللی و سیاست تنش زدایی افکار غرب منحرف شد و تاسیسات هسته ای ساخته شد و از تقریبا ۴۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شده بر روی تاسیسات هسته ای ایران ۹ میلیارد دلار آن در زمان رژیم خائن پهلوی؛ ۲ الی ۵ میلیارد دلار در دوره هاشمی و مابقی در دوره خاتمی صورت گرفته است حالی که کمتر از ۱۰۰ میلیون دلار اعتبار در دوره احمدی نژاد به این طرح اختصاص داده شد ( که بودجه آن را دولت خاتمی پیش بینی کرده بود)

¤ نوشته شده در ساعت 11:6 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگرانیکشنبه، 20 فروردین، 1385

دئو تامورث

دئو تامورث ( تهمورث دیو) گرمی نین آتا بابا افسانه لرینده دئیلن کیمسه لردن دیر. بو شخص دییلن افسانه ده چوخ بیر یوکسک و گوجدو قامته صاحب اولان بیر آدام ایمیش. دئیلین ناقیل دا ؛ گئچه جگ  زمانلار دا گئرمی نین یاخین لیقیندا بیر مئشه واریمیش، ملت اوجارودون اوستونده (کی اوزامان چوخلو گوجلو سئللر اوندان آخارمیش البتده گئنه هردئم بیر یول آخار) بیر کورپی سالماغ ایچون بیر بویوک اغاج مئشه دن کسیب شهره گتیریللر ، اولار ۲۸ اوکوز و نئچه آدامنان بیر گون اللشیللر ولی بو ایشی سونا چاتدیرا بیلمیللر ،گئجه سحره چاتیر و مردم گورورلر ،دئو تامورث آغاجی گوتوروب و اوز ائوینین قاباغیندا بیر کورپی سالیب. دئیلن بو افسانه ده دئو تامورث کوتول محلهسینین اگیچهجگ اوچرومونده اوچروم التیندا قالیب ولی اولمییب اونا گورا قیش فصلینده اونون نفسی بو یئره  (کی دئو قاپی سی آدلانیر )یاغان قاری اریدیر.

¤ نوشته شده در ساعت 15:25 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگرانیکشنبه، 20 فروردین، 1385

قتل عام ترکهای مانوی در اروپا و فرانسه

مانی پیامبر ایرانی است که حتی برای ما ایرانی ها نیز بسیار ناشناخته است و تفکر و آیین وی با سوء تبلیغ  و عدم شناخت مواجه است. مطلبی که اینجا می خواهم ذکر کنم مربوط به معرفی ایین وی نیست بلکه بیان گوشه ای از حقایق تاریخ است واقعیت این است که ایین مانی بیش از انکه بتواند در ایران موفق باشد در خارج از ایران و خصوصا در بین قبایل ترک خواهان پیدا کرد؛ این قبایل به تدریج با یورش هایی که به اروپا داشتند این ایین را باخود به اروپا و فرانسه بردند  و ترکهای مانوی سالها در آنجا ساکن بودند.

در قرن دوازدهم و سیزده رهبران کلیسای کاتولیک که قصد پاکسازی اروپا از کفار را داشتند؟! دستور قتل عام مانویان را صادر کردند به هر حال تعدادی از این مانویان در کوهها و جنگلهای فرانسه در امان ماندند ولی در قرن هفده به دستور شارلمان پادشاه کفر ستیز فرانسه( ) قتل عام مجدد مانویان شروع شد و بنا بر روایتی تا ۳ میلیون مانوی در فرانسه و کشور های همجوار کشته شدند( ناگفته نماند در این دوران فرانسه خود را پایتخت علمی و مهد تمدن نوین جهانی میدانست)

¤ نوشته شده در ساعت 10:21 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگرانیکشنبه، 20 فروردین، 1385

کورش و ارمنستان

کورش پادشاه هخامنشی در یکی از جنگهایی که در نزدیکی ارمنستان داشت از حاکم ارمنستان که در آن نزدیکی بود درخواست کمک نمود ولی وی از کمک به سربازان ایرانی امتناع کرد . به لطف خدا سربازان ایرانی در آن جنگ بدون کمک ارامنه پیروز شدند .کورش بعد از مراجعت از جنگ به ارمنستان یورش برد و انها را در کوهی جمع کرد و تصمیم گرفت انها را اتش بزند ولی با میانجی گری یکی از درباریان مورد وثوق خود از این کار منصرف شد و اعلام بخشش نمود اما سزای این بخشش خود را زمانی پرداخت که در جنگ دیگری در همین منطقه بر اثر خیانت مجدد ارامنه کشته شد.

¤ نوشته شده در ساعت 10:4 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگرانشنبه، 19 فروردین، 1385

تا چه حد فکر می کنید صادرات باعث تورم باشد ؟آیا تا کنون در این باره بررسی انجام داده اید ؟ خوبه توجه شما را به یک آمار جلب نمایم،کشور آلمان بعنوان بزرگترین صادرکننده جهان با ۸۹۵ میلیارد دلار صادرات که شامل  ۳۸ درصد تولید آن می باشداز یک تورم ۱تا ۴ درصدی (آنهم با رشد سرسام آور بهای انرژی و مواد خام) برخوردار است در حالی که ایران با تنها ۶ میلیارد دلار صادرات و صدور حدودا ۱٪ تولید خود از تورم اعلام شده ۱۴ درصدی برخوردار است و در برخی سالها باصدئر رقمی کمتر از این تورم ایران حتی به ۷۰ ٪ هم رسیده است. 

¤ نوشته شده در ساعت 11:22 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگران

 

شنبه، 30 اردىبهشت، 1385

صادرات غیر نفتی سال ۸۴

دیروز اعلام شد که صادرات غیر نفتی در سال گذشته حدود ۱۲ میلیارد دلار بوده است . این خبر هر چند می تواند خبر خوشی باشد ولی نباید سطحی نگری نمود وبه سادگی آنرا بعنوان موفقیت سیاستهای صنعتی ؛سرمایه گذاری و صادراتی ایران تلقی کرد .

یکی از وقایعی که در چند سال گذشته رخ داده است افزایش مداوم بهای نفت و سایر مواد خام وکالاهای واسطه بوده است که در ابتدا از افزایش رشد اقتصادی جهان نشات می گرفت ولی در دو سال اخیر تحت تاثیر بحران هسته ای ایران و ناآرامی های سیاسی در چند کشور نفت خیز بهای نفت افزایش چشمگیر داشته است  وبدنبال آن افزایش هزینه تولید فلزات که اتکای زیادی بر انرژی نفت دارد قیمت آنها را نیز افزایش داده است و اینها در مجموع بهای سایر کالا ها را نیز افزایش داده است .

صادرات غیر نفتی ما نیز  عمدتا شامل خدمات حمل ونقل(ترانزیت)محصولات پتروشیمی ؛فولاد؛مس؛سرب؛روی ؛سیمان وسایر محصولات متکی بر انرژی نفت می باشند وچون قیمت آنها نیز به واسطه افزایش قیمت نفت افزایش یافته است ارزش صادرات آنها نیز افزایش یافته است( مثلا قیمت مس از ۲۳۰۰ دلار در تن به ۷۲۲۰ دلار وروی از ۲۰۰ دلار به ۱۲۰۰ دلار رسیده است) و این با چیزی که ناشی از تغییر  بنیادین ترکیب صادرات نفتی به کالاهایی که ارزش افزوده بالاتری دارند متفاوت است زیرا ما با این درامد در واقع میزان کالای اضافی قابل توجهی نمی توانیموارد نموده وسرمایه گذاری یا مصرف نماییم ؛همچنین با کاهش بحران هسته ای و تحدیدات خارجی که می تواند قیمت نفت ودرامد های نفتی را کاهش دهد این صادرات نیز کاهش خواهد یافت و به هیچ وجه جایگزین و مکملی برای درامد نفتی محسوب نمی شود .

از طرفی بخشی از توسعه صادرات در سایه اعتبارات صادراتی که به پشتوانه درامد های نفتی فراهم شده اند و نیز جوایز صادراتی که باز از این محل تامین اعتبار شده اند صورت گرفته است که آنها هم با کاهش قیمت و درامد نفت کاهش خواهند یافت.

از طرفی اعلام شده است که مازاد تراز تجاری ایران در سال گذشته ۱۹ میلیارد دلار بوده است و این با توجه به عدم الزام صادرات به بازگشت ارز و صدور برخی کالاها که ایران یا تولید کننده آنها نیست یا صادرات بسیار بشتر از تولید است (مثل طلا) می تواند نشانگر فرار سرمایه باشد تا صادرات درامد زا.

¤ نوشته شده در ساعت 23:38 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگران

 

شنبه، 20 خرداد، 1385

بازهم تورم و بهره

یکی از بحثهایی که در سالهای اخیر در خصوص سیاستهای پولی در بانک داری بدون ربا و حتی بانکداری معمول بین المللی رایج بوده است  بحث مربوط به رابطه نرخ تورم و بهره است. در نظام بانکداری لیبرال یا سرمایه داری از نرخ بهره عادی به عنوان نرخ بهره اسمی و از تفاوت آن با نرخ تورم به عنوان نرخ بهره حقیقی یاد می شود ؛در این نظام فرض بر این است که آنچه سرمایه گذاران و سپرده گزاران را می انگیزاند؛ نرخ بهره حقیقی است نه نرخ بهره اسمی ؛و نرخ بهره حقیقی منفی در واقع نوعی مالیات بر  پس انداز کننده و انتقال این مالیات به وام گیرنده است در نظام بانکداری اسلامی نیز بحثی وجود دارد که بهره تا نرخ تورم ربا محسوب نمی شود .

 حال شروع یک بحث ضروری به نظر می رسد : در نظام بانکی لیبرال بانک مرکزی از دولت استقلال کافی دارد و در ضمن بانک مرکزی صرفا وظایف بانک مرکزی به خصوص نشر اسکناس و مدیریت ۵ متغیر اصلی نظام پولی(نرخ بهره ؛نرخ تورم؛نرخ ارز؛میزان پس انداز ؛ و میزان سرمایه گذاری) را به عهده دارد در حالی که بانکهای خصوصی وظایف واسطه گری مالی را به عهده دارند در حالی که در نظام بانکداری دولتی ایران که تشکیلات دولتی ؛ بانک مرکزی و بانکهای تجاری در هم رفته اند؛ همه وظایف باهم امیخته اند و دولت از طریق بانک مرکزی پول چاپ و منتشر می کند و همین پولها را با بهره وام می دهد ؛ حال برای برخی ممکن است این وام با بهره نازل یا برای برخی با بهره بالا باشد؛ بانکها نیز با زیر پا نهادن اصول قانون پولی وبانکی کشور اسناد وجه حامل(تراول چک و نظایر آن) منتشر نموده واز طریق آن اقدام به پرداخت وام می نمایند (به عبارت دیگر محل تامین مالی وام های بانکی در ایران سپرده های مردمی نیست )مثلا بانکی با هزینه ۱۰۰۰ ریال تراول چک ۱۰ میلیون ریالی چاپ و با آن وام اعطا  می کند و برای آن ماهیانه ۱۰۰ هزار ریال بهره (با بهره ۱۳٪) مطالبه می نماید ؛ نمی دانم بانکدار ها چه کسبی را سراغ دارند که اگر این صد تومان را به آن اختصاص می دادند؛ این قدر پول در می اوردند ؟که هزینه فرصت آنرا از وام گیرنده طلب می کنند ؟شما فقط این را در نظر بگیرید در سال ۸۴ بیش از ۴۵ درصد رشد نقدینگی داشته ایم و می دانید که این نقدینگی یا از طریق نشر اسکناس یا ازطریق اسناد بانکی (چکو سپرده ها) ایجاد می شود و فقط این را در نظر بگیرید که چه اندازه اسکناس ۲۰۰۰ تومانی نشر شده است آیا فکر می کنید این پولها رایگان به افراد بخشیده شده اندیا بابت آنها بهره اخذ شده است.با توجه به اینکه رشد نقدینگی در سال ۸۳ برابر ۳۰ درصد بوده است افزایش آن به ۴۵٪ منابع اعطای وام بانکهای دولتی را ۳۳٪ افزایش داده است در حالی که کاهش ۴٪در نرخ بهره تنها ۲۷٪ کاهش نسبی در درامد بهره ای بانکهای دولتی  ایجاد می کند بنابرین غارت بانکی مردم بازهم افزایش یافته است نه کاهش .

 در نظام بانکداری دولتی نظیر مورد ایران مشاهده می شود که مالکیت دولتی بانکها و اختلاط ساختار بانک مرکزی با بانکهای تجاری باعث چه افساداتی می شود؛ در چنین نظامی اخذ بهره زیر نرخ تورم به سپرده گزار مانندمالیات بر پس انداز  عمل می کند در حالی که اخذ بهره -در هر صورت- از وام گیرنده ای که وام آن از محل نشر اسکناس بدون پشتوانه تامین مالی شده است مانندمالیات بر سرمایه گذاری عمل می کند. در واقع دولت به عنوان یک کلاه بردار بزرگ نقص نظام مالیاتی خود را از طریق نظام بانکی جبران می کند . هر چند پدیده پولی کردن تورم به عنوان مالیات مخفی از دهه ۸۰ میلادی شناخته شده است ولی فکر می کنم این معضل خاص دوگانگی بانکی خاص ایران باشد به عبارت بهتر دولت برای اخذ مالیات از تکنیک گازانبر بانکی مخفی استفاده می کند جای تعجب ندارد که میزان پس انداز در ایران در حد پایین ترین مقدار در جهان یعنی ۱۱٪ قرار دارد.

¤ نوشته شده در ساعت 17:32 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگران

 

شنبه، 31 تیر، 1385

تاثیر گرایشات امنیتی در رویکرد تجاری

امسال شاهد باز گشت در گرایشات تجاری ایران از توسعه صادرات به جایگزینی واردات بودیم و این بار این بازگشت بیشتر از آنکه ناشی از تبعات اقتصادی موضوع باشد ناشی از تغییر گرایش های امنیتی کشور بوده است که آنهم به نوبه خود بی تاثیر از گرایش های امنیتی حاکم بر جهان نبوده است .

دو نحله معروف لیبرالیسم ویلسون و رئالیسم مورگنتائو برای اهل سیاست بسیار آشنا می باشند بنده هم در خور توان خود مطالعاتی را در این زمینه انجام داده ام چرا که دیدگاههای امنیتی و روابط بین الملل با گرایش ات تجارت بین الملل و اقتصادی دولت ها شدیدا به هم وابسته اند .

رئالیست ها که جنگ را پدیده غیر قابل اجتناب روابط بین الملل میدانند مفروضات و تحلیلهایی از روابط بین الملل و حاکمیت ارائه می دهند که به گرایش دولتها به اقتصاد بسته کمک موثری می نماید بر اساس تحلیل این گروه از سیاست اندیشان هویت دولتها بر اساس وجود دشمن خارجی تعیین می شود ( که البته این عقیده ریشه در باوری فلسفی دارد که تعریف پدیده ها را تنها با وجود متضاد آنها مثلا نور در مقابل تاریکی ممکن می داند) و دولتی که دشمن نداشته

/ 2 نظر / 112 بازدید
ali

کتاب ذریه پیامبران و نقش ویژه ایرانیان در آخرالزمان را حتما بخوانید از اینجا دریافت کنید. aliahoseinzadeh1234.blogfa.com

امیر بانکی

سلام کوروش جان واته فتاحی انی را شناختید امروزه رئیس فرهنگ و ارشاد گرمی هستند که با نام والح غلط املایی مامور ثبت احوال آن موقع انی شمارا تمجید فرمودند توصیه میشود مشهدی والح فتاحی به ثبت احوال مراجعه کرده و نام خودشان را که واله به معنی عاشق و شیدا و دلرباست اصلاح نمایند تا ما آشنایان گرمی واله حسن ظن ایشان گردیم واله صحیح