بانکدار بزرگ (گرمی لی)

مطالب قدیمی باز سازی شده

تقریبا اوایل خرداد ماه 1392 مشکلی پیش آمد و وبلاگ بانکدار بزرگ حذف شد متاسفانه نسخه پشتیبانی که از وبلاگ تهیه کرده بودم را در کامپیوترم پیدا نکردم تا دوباره بارگزاری نمایم  و ناچار شدم  تا کپی هایی که از وبلاگ روی برنامه Word داشتم به عنوان یک یادداشت جدید در وبلاگ قرار دهم .

مطالبی که در ادامه می خوانید مطالب ارائه شده در وبلاگ در سالهای 1384 و 1385 می باشد

ویرایشهایی که بعدا در مطالب صورت گرفته است به صورت مطالب با قلم آبی رنگ و داخل کروشه [ ] ذکر شده اند.


سلام

هاردا اولسوغ گرمی لیوگ وگرمی بیزیم قدرتیمیز و عزتیمیز دیر.

بو سایت گرمی لی لرین بیرلیک سایتی دیر بوردا بیز گه له جگه برنامه توکوب ایشلیه جوک

بیرینجی: علم سواد تکنولوژی

ایکینجی : پول

اوچونجی : قدرت

بونلار بیزیم برنامه لریمیز ده دیر

 

¤ نوشته شده در ساعت 10:45 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگران

 

چهارشنبه، 4 آبان، 1384

سلام هموطنان و سلام دوستان

 • اگر هفته نامه یاشیل مغان را بشناسید و اگر شماره های نخستین آنرا خوانده باشید احتمالا نام من برایتان آشنا خواهد بود.
 • شهرستان ما یک شهرستان محروم است و به نظر من عمده ترین دلیل آن خود ما اهالی هستیم؛ این عقیده همیشگی من بوده است و به همین خاطر در سالهای گذشته تلاشهای زیادی صورت داده ام که به تدریج معرفی خواهد شد .
 • آِیا می دانیدبه یکی از سایتهای اقتصادی سر زدم دیدم اطلاعاتی هم در مورد شهرستانها دارد خواستم ببینم در مورد شهر ما چه دارد بیچاره موقع وارد کردن داده ها آمار صفر وارد کرده بود که ...اوه ؛اوه !جمعیت شهرستان را هم نوشته بود صفر !؟
 • هیچ بیلیر سوز ایراندا اونبیرمین سیاسی شغل وار و گرمی ۱/ ۰٪ اولکه میزین خالقیلا فقط ۴ اینه صاحب دیر .
 • آیا بیلیر سوزگرمی ۵/۸ ٪ استان اردبیلین گزمک جاذبه لرینه مالیک اولا اولا  حتی یوزه بیر توریست لری جذب المیر؟
 • آیا می دانید ما اولین شهری در استان بودیم که به فکر تاسیس انجمن فارغ التصیلان و دانشجویان افتادیم ولی هنوز موفق به تاسیس آن نشده ایم؟
 • آیا میدانید جهت جبران عقب ماندگی های شهرستان باید سالیانه ۱۸ میلیارد تومان سرمایه گذاری در این شهرستان انجام شود تا شاید بعد از بیست سال به جرگه شهر های توسعه یافته بپیوندد؟
 • آِیا میدانید...
 • بهتره دیگه نگم ؛شما ممکن است بهتر از من بدانید فقط ممکنه اشکال تراشی بشه
 • حالا برنامه چیه ؟؟
 • Ich weis nicht ,aber Ich sage siech spater

¤ نوشته شده در ساعت 9:58 توسط کورش بهشتی

 

چهارشنبه، 30 فروردین، 1385

روز ارتش گرامی باد

دیروز روز ارتش بود وبار دیگر مردم شاهد توانمندی و امادگی فرزندان خود در عرصه دفاعی بودند خبر هایی که میرسند غرور افرین و خوشحال کننده اند ؛اما برخی از انها نه .مثلا این خبر :منطقه خاورمیانه و شاخ افریقا تنها منطقه ای در جهان است که بیش از ۵٪ درامد سرانه خود را به هزینه های نظامی اختصاص می دهد این رقم در اروپا و سی ای اس کمتر از۱٪ است( سرانه انها در کل بیشتر هم هست)

¤ نوشته شده در ساعت 9:24 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگرانسه شنبه، 29 فروردین، 1385

[احتمال] خیانت بزرگ خرس شمالی ( روسیه) و طرح حمله به ایران

[خرس شمالی آن طور که بنده در برنامه های تاریخی تلوزیون دیده ام نخستین بار در ایران توسط یک روزنامه تبریزی به کشور روسیه لقب خرس مالی داده شد که آن موقع به مذاق نیروی های روسی مستقر در باغ شمال خوش نیامد هر چند علامت خرس هم اکنون تقریبا به سمبل سیاسی این کشور تبدیل شده است] تا حالا پیش بینی هایی که انجام داده ام و درست هم درآمده کم نبوده است. یکی از این پیشبینی ها مربوط به خانم رایس بود. درست بلافاصله بعد از معرفی ایشان به سمت مشاور سیاست خارجی بوش پیش بینی من این بود که این خانم دنیا را به آتش خواهد کشید. رژیم نژاد پرستانه علیه سیاه پوستان و نیز تبلیغات فمینیست ها مبنی بر اجحاف در حقوق زنان و تجمع عقده های دو گروه در این فرد این پیشبینی را محتمل می ساخت که دولت بوش جنگ طلب خواهد بود و بخصوص محور شرارت حول  رایس خواهد چرخید.

پیش بینی بعدی من زمانی بود که ولادیمیر پوتین و جرج بوش قراردادی را مبنی بر شمول و مشارکت روسیه در طرح سپر دفاع موشکی امضا کردند. این نشان گر دور جدیدی از تفاهم دو رقیب و دولت متخاصم قدیمی غرب بود و نتیجه قابل پیش بینی این بود که فشار بر ایران و سایر مخالفان آمریکا افزایش خواهد یافت؛ استراتژی بی اثر چین برای من کاملا مشخص بود و تنها احتمال مخالفت کوچکی از سوی فرانسه و شاید شریک ۵۰ ساله آن یعنی آلمان میرفت ( وقایع روشنگر است) و پس از این واقعه حملات افغانستان و عراق صورت پذیرفت.

امروز مطلبی را در سایت www.Moghanshahr.com می خواندم ؛در خصوص استراتژی های جدید جنگی و نظریه های هانتیگتون؛ فوکویاما و تافلر  که عنوان می کرد، تاکتیک جدید جنگی عوض جنگ گسترده و تصرف شهر به شهر و مشابه ان بر دقت آتش و به جای عملیات جنگی بر توان ترابری و نظایر آن تاکید دارد( علاقه مندان اصل مقاله را بخوانند ) بعد خبری در خصوص حمله از طریق دریای خزر شنیدم؛ بلافاصله حس پیش بینی من گل کرد. بله! دریای خزر نزدیک ترین و سریعترین مکان برای حمله به تهران است. افراط در اعتماد به خرس شمالی باعث شده است. نیروی دریایی در این دریا مستقر نباشد و ما فقط توپخانه ساحلی داشته باشیم امکانات آب و غذا در آن فراوان و حتی احتمال همکاری اهالی بیشتر است. امکان حرکت مخفیانه در جنگلها و کوهها زیاد است و یک گروه تاکتیکی سریع می تواند، با تسلط بر منابع آب تهران در شمال این شهر پایتخت را به راحتی به زانو در آورد. استحکامات نظامی شمال تهران هم که در سالهای اخیر کاسته شده است و... [لازم است تا مردم و مسئولین آگاهی بیشتری داشته باشند و با تمرکز بر 2 دولت اسرائیل و آمریکا و برخی تاکتیکهای احتمالی آنان از سایر دشمنان و تاکتیکهای احتمالی غافل نشوند و ضمن رصد دائمی تحرکات تدابیر لازم را بر اساس احتمالات و تحلیلهای استراتژیک در نظر گیرند] (این قسمت مطالب بر اساس نظر مدیر وبلاگ ویرایش جدید شده است)

¤ نوشته شده در ساعت 15:17 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگراندوشنبه، 28 فروردین، 1385

جدایی دین از سیاست و مفهوم امپریوم

جدایی دین از سیاست مسئله ای قدیمی است که یکی از قدیمی ترین سوابق آن به روم باستان بر می گردد. مفهوم امپریوم یا قدرت ناب سیاسی مفهومی است که رومیان باستان آن را ابداع کردند و آن بر جدایی قدرت سیاسی از قدرت اقتصادی و مذهبی تاکید دارد و این امر حتی در بین بسیاری از متفکران اسلامی نیز پذیرفته شده است ولی این مفهوم متفاوت از مفهوم لائیسم است که امروزه در برخی کشورها رایج می باشد و معتقد است. هر گونه ظواهر دینی باید از جامعه زدوده شود. دین زدایی مفرط که در لائیسم بدان اعتقاد است. تفاوت بین گروه های نامشروع قدرت و مافیا را به حداقل می رساند زیرا تفاوت عمده حکومت قانونی پایبندی به نظام عرفی اخلاقی جامعه می باشد؛ در حالی که، گروههای قدرت نظیر مافیا اصلا بدان پایبند نیستند (هر چند ممکن است نظام اخلاقی عقب مانده ای خاص خود باشند.) اما در مفهوم امپریوم تاکید می شود که  قدرت سیاسی باید ناب باشد و با قدرت اقتصادی  و قدرت مذهبی مخلوط نگردد زیرا بسیار محتمل خواهد بود که قدرت سیاسی در خدمت قدرت اقتصادی قرار بگیرد یا نهاد مذهب وظیفه نظارتی خود را بر نهاد حکومت (که دائماً در معرض فساد است )انجام ندهد.

امپریوم معتقد به بی دینی جامعه و رهبران سیاسی نیست بلکه اعتقاد مذهبی لازمه یک رهبر سیاسی است چرا که در غیر این صورت حافظ نظام عرفی اخلاقی جامعه نخواهد بود ولی امپریوم گوشزد می کند که رهبران سیاسی الزاماً نباید از رهبران مذهبی برگزیده شوند. در ادامه تفسیر مفهوم در ادامه تفسیر مفهوم جدایی دین از سیاست یک سوال مطرح می شود و ان اینکه ایا دین همان روحانیت است و سیاست همان حکومت ؟ در توضیح قسمت دوم سئوال عرض می نمایم همانطور که می دانیم  سیاست مفهوم منافع را در چارچوب مفهوم قدرت تحلیل می نماید ( بر خلاف اقتصاد که در چارچوب ثروت ارزیابی مینماید .بر اساس نظریات جامعه شناس برجسته ای چون ژان ژاک روسو اگر چه حکومت عالی ترین شکل قدرت است ولی تنها شکل آن نیست و انواع دیگری از قدرت نیز وجود دارند 

¤ نوشته شده در ساعت 13:47 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگرانشنبه، 26 فروردین، 1385

خالی بندی تخصص مهم سیاستمداران ایرانی

شاید یادتان بیاید که در سالهای ۷۴ و ۷۵ سردار سازندگی( بخوانید...) معروف؛ پروژه های زیادی را تمام نیمه تمام یا حتی شروع نشده افتتاح می کرد. یکی از آن هزاران پروژه پالایشگاه بندر عباس بود که خیلی ضایع کننده تمام شد؛ در حالی که برنامه مفصلی جهت افتتاح آن تدارک دیده شد و از تلویزیون نیز پخش شد ولی حدوداً ۱۷ ماه بعد یعنی تازه یک سال بعد از روی کار آمدن سید محمد خاتمی اعلام شد، تکمیل پالایشگاه بندرعباس به ۶۶ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. حالا این پروژه چگونه افتتاح شده بود، نمی دانم؟

اما  اخیراً احمدی نژاد رو دست هر چی خالی بنده درآمد و ادعا کرد. ایران به چرخه کامل سوخت هسته ای دست یافته است و اورانیوم را به میزان ۳.۵ درصد غنی سازی کرده است حالا جالب این است که کره جنوبی که ۶۴٪ غنی سازی را در دهه ۸۰ میلادی عملی کرده است چنین ادعایی ننموده است یا هند و پاکستان که قارچ اتمیشان را همه ماهواره های جاسوسی دنیا ثبت کردند.

کارشناسان اتمی آژانس هسته ای اعلام کرده اند که تعداد ۱۶۰ سانتریفوژ ایران نه از لحاظ کیفیت و نه از لحاظ کمیت در حدی نیست که تولید آن بتواند سوخت هسته ای حساب شود.

در همین حال خبر رسیده نمونه ای از اورانیوم تولیدی توسط  کارشناسان آژانس انرژی اتمی به آزمایشگاه این آژانس ارسال شده است. شاید این اورانیوم که( نمی دانم CBU یا CKD ) تولید شده است، اصل است یا نه! فقط خدا کند که آبروی ملت ایران نرود.

تازه در دوره خاتمی بود که در سایه اعتماد سازی بین المللی و سیاست تنش زدایی افکار غرب منحرف شد و تاسیسات هسته ای ساخته شد و از تقریبا ۴۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شده بر روی تاسیسات هسته ای ایران ۹ میلیارد دلار آن در زمان رژیم خائن پهلوی؛ ۲ الی ۵ میلیارد دلار در دوره هاشمی و مابقی در دوره خاتمی صورت گرفته است حالی که کمتر از ۱۰۰ میلیون دلار اعتبار در دوره احمدی نژاد به این طرح اختصاص داده شد ( که بودجه آن را دولت خاتمی پیش بینی کرده بود)

¤ نوشته شده در ساعت 11:6 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگرانیکشنبه، 20 فروردین، 1385

دئو تامورث

دئو تامورث ( تهمورث دیو) گرمی نین آتا بابا افسانه لرینده دئیلن کیمسه لردن دیر. بو شخص دییلن افسانه ده چوخ بیر یوکسک و گوجدو قامته صاحب اولان بیر آدام ایمیش. دئیلین ناقیل دا ؛ گئچه جگ  زمانلار دا گئرمی نین یاخین لیقیندا بیر مئشه واریمیش، ملت اوجارودون اوستونده (کی اوزامان چوخلو گوجلو سئللر اوندان آخارمیش البتده گئنه هردئم بیر یول آخار) بیر کورپی سالماغ ایچون بیر بویوک اغاج مئشه دن کسیب شهره گتیریللر ، اولار ۲۸ اوکوز و نئچه آدامنان بیر گون اللشیللر ولی بو ایشی سونا چاتدیرا بیلمیللر ،گئجه سحره چاتیر و مردم گورورلر ،دئو تامورث آغاجی گوتوروب و اوز ائوینین قاباغیندا بیر کورپی سالیب. دئیلن بو افسانه ده دئو تامورث کوتول محلهسینین اگیچهجگ اوچرومونده اوچروم التیندا قالیب ولی اولمییب اونا گورا قیش فصلینده اونون نفسی بو یئره  (کی دئو قاپی سی آدلانیر )یاغان قاری اریدیر.

¤ نوشته شده در ساعت 15:25 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگرانیکشنبه، 20 فروردین، 1385

قتل عام ترکهای مانوی در اروپا و فرانسه

مانی پیامبر ایرانی است که حتی برای ما ایرانی ها نیز بسیار ناشناخته است و تفکر و آیین وی با سوء تبلیغ  و عدم شناخت مواجه است. مطلبی که اینجا می خواهم ذکر کنم مربوط به معرفی ایین وی نیست بلکه بیان گوشه ای از حقایق تاریخ است واقعیت این است که ایین مانی بیش از انکه بتواند در ایران موفق باشد در خارج از ایران و خصوصا در بین قبایل ترک خواهان پیدا کرد؛ این قبایل به تدریج با یورش هایی که به اروپا داشتند این ایین را باخود به اروپا و فرانسه بردند  و ترکهای مانوی سالها در آنجا ساکن بودند.

در قرن دوازدهم و سیزده رهبران کلیسای کاتولیک که قصد پاکسازی اروپا از کفار را داشتند؟! دستور قتل عام مانویان را صادر کردند به هر حال تعدادی از این مانویان در کوهها و جنگلهای فرانسه در امان ماندند ولی در قرن هفده به دستور شارلمان پادشاه کفر ستیز فرانسه( ) قتل عام مجدد مانویان شروع شد و بنا بر روایتی تا ۳ میلیون مانوی در فرانسه و کشور های همجوار کشته شدند( ناگفته نماند در این دوران فرانسه خود را پایتخت علمی و مهد تمدن نوین جهانی میدانست)

¤ نوشته شده در ساعت 10:21 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگرانیکشنبه، 20 فروردین، 1385

کورش و ارمنستان

کورش پادشاه هخامنشی در یکی از جنگهایی که در نزدیکی ارمنستان داشت از حاکم ارمنستان که در آن نزدیکی بود درخواست کمک نمود ولی وی از کمک به سربازان ایرانی امتناع کرد . به لطف خدا سربازان ایرانی در آن جنگ بدون کمک ارامنه پیروز شدند .کورش بعد از مراجعت از جنگ به ارمنستان یورش برد و انها را در کوهی جمع کرد و تصمیم گرفت انها را اتش بزند ولی با میانجی گری یکی از درباریان مورد وثوق خود از این کار منصرف شد و اعلام بخشش نمود اما سزای این بخشش خود را زمانی پرداخت که در جنگ دیگری در همین منطقه بر اثر خیانت مجدد ارامنه کشته شد.

¤ نوشته شده در ساعت 10:4 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگرانشنبه، 19 فروردین، 1385

تا چه حد فکر می کنید صادرات باعث تورم باشد ؟آیا تا کنون در این باره بررسی انجام داده اید ؟ خوبه توجه شما را به یک آمار جلب نمایم،کشور آلمان بعنوان بزرگترین صادرکننده جهان با ۸۹۵ میلیارد دلار صادرات که شامل  ۳۸ درصد تولید آن می باشداز یک تورم ۱تا ۴ درصدی (آنهم با رشد سرسام آور بهای انرژی و مواد خام) برخوردار است در حالی که ایران با تنها ۶ میلیارد دلار صادرات و صدور حدودا ۱٪ تولید خود از تورم اعلام شده ۱۴ درصدی برخوردار است و در برخی سالها باصدئر رقمی کمتر از این تورم ایران حتی به ۷۰ ٪ هم رسیده است. 

¤ نوشته شده در ساعت 11:22 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگران

 

شنبه، 30 اردىبهشت، 1385

صادرات غیر نفتی سال ۸۴

دیروز اعلام شد که صادرات غیر نفتی در سال گذشته حدود ۱۲ میلیارد دلار بوده است . این خبر هر چند می تواند خبر خوشی باشد ولی نباید سطحی نگری نمود وبه سادگی آنرا بعنوان موفقیت سیاستهای صنعتی ؛سرمایه گذاری و صادراتی ایران تلقی کرد .

یکی از وقایعی که در چند سال گذشته رخ داده است افزایش مداوم بهای نفت و سایر مواد خام وکالاهای واسطه بوده است که در ابتدا از افزایش رشد اقتصادی جهان نشات می گرفت ولی در دو سال اخیر تحت تاثیر بحران هسته ای ایران و ناآرامی های سیاسی در چند کشور نفت خیز بهای نفت افزایش چشمگیر داشته است  وبدنبال آن افزایش هزینه تولید فلزات که اتکای زیادی بر انرژی نفت دارد قیمت آنها را نیز افزایش داده است و اینها در مجموع بهای سایر کالا ها را نیز افزایش داده است .

صادرات غیر نفتی ما نیز  عمدتا شامل خدمات حمل ونقل(ترانزیت)محصولات پتروشیمی ؛فولاد؛مس؛سرب؛روی ؛سیمان وسایر محصولات متکی بر انرژی نفت می باشند وچون قیمت آنها نیز به واسطه افزایش قیمت نفت افزایش یافته است ارزش صادرات آنها نیز افزایش یافته است( مثلا قیمت مس از ۲۳۰۰ دلار در تن به ۷۲۲۰ دلار وروی از ۲۰۰ دلار به ۱۲۰۰ دلار رسیده است) و این با چیزی که ناشی از تغییر  بنیادین ترکیب صادرات نفتی به کالاهایی که ارزش افزوده بالاتری دارند متفاوت است زیرا ما با این درامد در واقع میزان کالای اضافی قابل توجهی نمی توانیموارد نموده وسرمایه گذاری یا مصرف نماییم ؛همچنین با کاهش بحران هسته ای و تحدیدات خارجی که می تواند قیمت نفت ودرامد های نفتی را کاهش دهد این صادرات نیز کاهش خواهد یافت و به هیچ وجه جایگزین و مکملی برای درامد نفتی محسوب نمی شود .

از طرفی بخشی از توسعه صادرات در سایه اعتبارات صادراتی که به پشتوانه درامد های نفتی فراهم شده اند و نیز جوایز صادراتی که باز از این محل تامین اعتبار شده اند صورت گرفته است که آنها هم با کاهش قیمت و درامد نفت کاهش خواهند یافت.

از طرفی اعلام شده است که مازاد تراز تجاری ایران در سال گذشته ۱۹ میلیارد دلار بوده است و این با توجه به عدم الزام صادرات به بازگشت ارز و صدور برخی کالاها که ایران یا تولید کننده آنها نیست یا صادرات بسیار بشتر از تولید است (مثل طلا) می تواند نشانگر فرار سرمایه باشد تا صادرات درامد زا.

¤ نوشته شده در ساعت 23:38 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگران

 

شنبه، 20 خرداد، 1385

بازهم تورم و بهره

یکی از بحثهایی که در سالهای اخیر در خصوص سیاستهای پولی در بانک داری بدون ربا و حتی بانکداری معمول بین المللی رایج بوده است  بحث مربوط به رابطه نرخ تورم و بهره است. در نظام بانکداری لیبرال یا سرمایه داری از نرخ بهره عادی به عنوان نرخ بهره اسمی و از تفاوت آن با نرخ تورم به عنوان نرخ بهره حقیقی یاد می شود ؛در این نظام فرض بر این است که آنچه سرمایه گذاران و سپرده گزاران را می انگیزاند؛ نرخ بهره حقیقی است نه نرخ بهره اسمی ؛و نرخ بهره حقیقی منفی در واقع نوعی مالیات بر  پس انداز کننده و انتقال این مالیات به وام گیرنده است در نظام بانکداری اسلامی نیز بحثی وجود دارد که بهره تا نرخ تورم ربا محسوب نمی شود .

 حال شروع یک بحث ضروری به نظر می رسد : در نظام بانکی لیبرال بانک مرکزی از دولت استقلال کافی دارد و در ضمن بانک مرکزی صرفا وظایف بانک مرکزی به خصوص نشر اسکناس و مدیریت ۵ متغیر اصلی نظام پولی(نرخ بهره ؛نرخ تورم؛نرخ ارز؛میزان پس انداز ؛ و میزان سرمایه گذاری) را به عهده دارد در حالی که بانکهای خصوصی وظایف واسطه گری مالی را به عهده دارند در حالی که در نظام بانکداری دولتی ایران که تشکیلات دولتی ؛ بانک مرکزی و بانکهای تجاری در هم رفته اند؛ همه وظایف باهم امیخته اند و دولت از طریق بانک مرکزی پول چاپ و منتشر می کند و همین پولها را با بهره وام می دهد ؛ حال برای برخی ممکن است این وام با بهره نازل یا برای برخی با بهره بالا باشد؛ بانکها نیز با زیر پا نهادن اصول قانون پولی وبانکی کشور اسناد وجه حامل(تراول چک و نظایر آن) منتشر نموده واز طریق آن اقدام به پرداخت وام می نمایند (به عبارت دیگر محل تامین مالی وام های بانکی در ایران سپرده های مردمی نیست )مثلا بانکی با هزینه ۱۰۰۰ ریال تراول چک ۱۰ میلیون ریالی چاپ و با آن وام اعطا  می کند و برای آن ماهیانه ۱۰۰ هزار ریال بهره (با بهره ۱۳٪) مطالبه می نماید ؛ نمی دانم بانکدار ها چه کسبی را سراغ دارند که اگر این صد تومان را به آن اختصاص می دادند؛ این قدر پول در می اوردند ؟که هزینه فرصت آنرا از وام گیرنده طلب می کنند ؟شما فقط این را در نظر بگیرید در سال ۸۴ بیش از ۴۵ درصد رشد نقدینگی داشته ایم و می دانید که این نقدینگی یا از طریق نشر اسکناس یا ازطریق اسناد بانکی (چکو سپرده ها) ایجاد می شود و فقط این را در نظر بگیرید که چه اندازه اسکناس ۲۰۰۰ تومانی نشر شده است آیا فکر می کنید این پولها رایگان به افراد بخشیده شده اندیا بابت آنها بهره اخذ شده است.با توجه به اینکه رشد نقدینگی در سال ۸۳ برابر ۳۰ درصد بوده است افزایش آن به ۴۵٪ منابع اعطای وام بانکهای دولتی را ۳۳٪ افزایش داده است در حالی که کاهش ۴٪در نرخ بهره تنها ۲۷٪ کاهش نسبی در درامد بهره ای بانکهای دولتی  ایجاد می کند بنابرین غارت بانکی مردم بازهم افزایش یافته است نه کاهش .

 در نظام بانکداری دولتی نظیر مورد ایران مشاهده می شود که مالکیت دولتی بانکها و اختلاط ساختار بانک مرکزی با بانکهای تجاری باعث چه افساداتی می شود؛ در چنین نظامی اخذ بهره زیر نرخ تورم به سپرده گزار مانندمالیات بر پس انداز  عمل می کند در حالی که اخذ بهره -در هر صورت- از وام گیرنده ای که وام آن از محل نشر اسکناس بدون پشتوانه تامین مالی شده است مانندمالیات بر سرمایه گذاری عمل می کند. در واقع دولت به عنوان یک کلاه بردار بزرگ نقص نظام مالیاتی خود را از طریق نظام بانکی جبران می کند . هر چند پدیده پولی کردن تورم به عنوان مالیات مخفی از دهه ۸۰ میلادی شناخته شده است ولی فکر می کنم این معضل خاص دوگانگی بانکی خاص ایران باشد به عبارت بهتر دولت برای اخذ مالیات از تکنیک گازانبر بانکی مخفی استفاده می کند جای تعجب ندارد که میزان پس انداز در ایران در حد پایین ترین مقدار در جهان یعنی ۱۱٪ قرار دارد.

¤ نوشته شده در ساعت 17:32 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگران

 

شنبه، 31 تیر، 1385

تاثیر گرایشات امنیتی در رویکرد تجاری

امسال شاهد باز گشت در گرایشات تجاری ایران از توسعه صادرات به جایگزینی واردات بودیم و این بار این بازگشت بیشتر از آنکه ناشی از تبعات اقتصادی موضوع باشد ناشی از تغییر گرایش های امنیتی کشور بوده است که آنهم به نوبه خود بی تاثیر از گرایش های امنیتی حاکم بر جهان نبوده است .

دو نحله معروف لیبرالیسم ویلسون و رئالیسم مورگنتائو برای اهل سیاست بسیار آشنا می باشند بنده هم در خور توان خود مطالعاتی را در این زمینه انجام داده ام چرا که دیدگاههای امنیتی و روابط بین الملل با گرایش ات تجارت بین الملل و اقتصادی دولت ها شدیدا به هم وابسته اند .

رئالیست ها که جنگ را پدیده غیر قابل اجتناب روابط بین الملل میدانند مفروضات و تحلیلهایی از روابط بین الملل و حاکمیت ارائه می دهند که به گرایش دولتها به اقتصاد بسته کمک موثری می نماید بر اساس تحلیل این گروه از سیاست اندیشان هویت دولتها بر اساس وجود دشمن خارجی تعیین می شود ( که البته این عقیده ریشه در باوری فلسفی دارد که تعریف پدیده ها را تنها با وجود متضاد آنها مثلا نور در مقابل تاریکی ممکن می داند) و دولتی که دشمن نداشته باشد اصولا فاقد وجود است غالبا در ادبیات رئالیستی از این گونه دولتها به دولت وابسته و غیر مستقل یاد می شود . مفهوم مهم دیگر در بحثهای امنیتی و روابط بین الملل قدیت است از دیدگاه رئالیست ها قدرت در افزایش امکان چیرگی بر دشمن مفروض است . نتیجه ای که از بر داشتها ی امنیتی ریالیستها حاصل می شود رقابت  تسلیحاتی دائمی و جنگ سرد ونیز جنگ های دائمی نیابتی است .

در حالی که در گرایش لیبرالیستی صلح پدیده غالب روابط بین الملل فرض می شود(هرچند همیشه جنگ محتمل است) و ارزش خاصی برای سازمانهای بین المللی برای تثبیت و قوام صلح ونظم جهانی قائل هستند .

نتیجه اقتصادی گرایش لیبرالیستی توسعه صادرات تا توسعه تجارت در نهایت یکپارچگی جهانی و منطقه ای اقتصاد است .در دوره دولت خاتمی گرایش امنیتی ایران تمایل زیادی به لیبرالها داشت بنابراین گردش قابل توجهی به آزاد سازی اقتصادی و جهانی شده وجود داشت .

با روی کار آمدن احمدی نژاد و گروههای با تمایلات نظامی گرایشات رئالیستی در ایران تقویت شد که نتیجه اقتصادی آن درون گرایی مجدد اقتصاد ایران بود که در قالب افزایش مجدد تعرفه ها خود را نشان داد .

¤ نوشته شده در ساعت 9:10 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگران

 

یکشنبه، 22 مرداد، 1385

لبنان و قطعنامه شورای امنیت

با عنایت به یادداشتی که پارسا برامون نوشتند همان طور که مستحضرید حذب الله لبنان بی توجه به منافع حامی اصلی خود یعنی ایران قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را پذیرفت هر چند بر اساس نسخه ترجمه شده ای که از این قطع نامه دیدم هیچ منافعی برای حذب الله تدارک دیده نشده است و حتی این حذب و کشور لبنان به صورت نیمه مستعمره درامده است سوابق قراداد های اسراییل هم که جای خود دارد .

در اینجا است که چند سوال پیش می آید :آیا پیروزی و مقاومت جانانه ای که ایران از حذب الله ارائه می داد دروغی بیش نبوده است و حذب الله با تحمل تلفات و خسارات بسیار مجبور به صلح گردیده است ؛ یا آنکه همانطور که قبلا در خصوص مذاکره صلح آمریکا و اسراییل با حذب الله پیشنهاد شد و سید حسن نصر الله در پاسخ به آنها گفت با دولت لبنان مذاکره کنید وی از زیرکی اسراییلی ها برای تجزیه لبنان و بر هم زده وحدت ملی آن آگاه است و میداند که اسراییل در پی ایجاد کشور کوچک و ضعیف شیعه در جنوب لبنان در مرحله ائل و انهدام آن در سر فرصت است؟

به هر حال وی وقتی قطع نامه را پذیرفت نیز به لزوم حفظ وحدت ملی لبنان تاکید کرد و اینجا است که تفاوت یک شخصیت با سیاست بین المللی که منافع ملی را بر منافع حذبی ترجیح می دهد مشخص می شود بر خلاف عملکردی که ما در ایران شاهد هستیم و می بینیم که برخی برای زمینه سازی برای تصفیه حسابهای سیاسی و حذبی چطور برای شروع یک جنگ مجدد له له می زنند.

¤ نوشته شده در ساعت 17:56 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگرانیکشنبه، 22 مرداد، 1385

بخش ساختمان :توهم توسعه

بارها در اقتصاد ایران تجربه شده است که دولتها برای گشایش اقتصادی از اعطای تسهیلات به بخش ساختمان بهره برده اند این بخش که در پر رونق ترین دوره تنها ۴٪ از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است [اخیرا رکورد 10% را هم زده است=1391] در برخی سالها سهم آن به حدود ۱.۵٪ هم کاهش یافته است. پر واضح است که افزایش تولید ساختمان با این اوصاف حداکثر یک رشد موقت وگذرای ۲.۵ درصدی می تواند، دراقتصاد ایجاد کند با این وصف دولت جدید که به علت رشته تحصیلی احمدی نژاد و سابقه حضور وی در استانداری اردبیل و شهرداری تهران روابط ونسبت هایی با این لابی پرقدرت و پرنفوذ دارد کل اقتصاد ایران را فدای این بخش کرده است تصمیماتی که برای ممنوعیت صدور مصالح ساختمانی و نیز اعتبارات گسترده بانکی اخذ گردیده است و نیز اقداماتی که دبصورت مشکوک مداوما در تضعیف بورس اوراق بهادار صادرات غیر نفتی و...انجام می شودو حتی محدودیت ورود بسیاری از کالا ها در جهت حمایت خالص از این لابی بی شرم بوده است سوابق نشان می دهد حمایت های انجام شده از بخش ساختمان در سالهای گذشته به جای تامین مسکن مردم واقشار کم درآمد بهبود استاندارد ساختمان؛ فساد و زمین خواری در این بخش را توسعه داده است .

¤ نوشته شده در ساعت 17:45 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگرانسه شنبه، 10 مرداد، 1385

صادرات غیر نفتی روی هوا

سال گذشته دولت ادعا کرد که صادرات غیر نفتی را به ۱۲ میلیارددلار رسانده است حال سعی می کنیم در رقم فوق شک نکنیم و کاری هم نداریم آیا ایران در ۵ تا ده برابر شدن قیمت مواد اولیه و واسطه(صادرات اصلی ایران) خصوصا فبزاتی چون فولاد مس و روی و مهمتر از آن مواد پتروشیمی نقشی داشته است یا نه ولی شایسته است بدانید با بخشنامه هایی که بعد از عید سال جاری صادر شده است ۱.۵ میلیارد دلار از این صادرات قطعا کاهش خواهد یافت در سال جاری صادرات آهن سیمان و انبوهی از مواد حامل فراورده های نفتی و موتد شیمیایی و پترو شیمیایی ممنوع الصدور گردیده اند .

این اتفاق به دو دلیل افتاده است اول انکه سیاستمداران ایرانی هنوز معنی یارانه را نمی دانند در حالی که در علم اقتصاد یارانه به مبلغی اطلاق می شود که دولت از محل درامد تحقق یافته خود جهت جبران زیان تولید کننده یا افزایش مصرف یک کالا برای مصرف کننده پرداخت می شود در ایران هنوز یک عده هستند که تفاوت قیمت موجود بین بازار داخل و خارج را یارانه می پندارند این افراد که اصولا به خاطر پاکی بیش از حد کاری به کار کثیف تجارت ندارند نمی دانند که اصولا این تفاوت قیمت بین بازار داخلی و خارجی است که صادرات و واردات را می انگیزاند البته این افراد عمدتا کسانی هستند که وقتی از خارج چیزی وارد کشور می شود آنرا ناشی از دامپینگ می دانند البته ناگفته نماند در نظر این افراد تنها اعطای یارانه است که باعث صادراتی شدن نفت خام پستهو فرش ایران می شود نه منحصر بودن تولید آنها به ایران و چند نقطه خاص.

¤ نوشته شده در ساعت 22:5 توسط کورش بهشتی

پیام‌هاى دیگران

 

ضرب المثل های اقتصادی

برای دولت مهمترین چیز آن نیست که کارهایی را انجام دهند که افراد آنها را انجام می دهند و آنها را کمی بهتر یا کمی بدتر انجام دهند بلکه مهمترین چیز آن است که کار هایی را انجام دهند که کسی آن را انجام نمی دهد (و البته لازم است)

 جوزف شومپتر به نقل ازجان مینارد کینز

انسان مثل ماهیی است که از جوی آب بیرون افتاده است و به این طرف و آن طرف می پرد او ممکن است در هر پرش به جوی آب نزدیکتر یا از آن دور تر گردد ولی تنها راه رسیدن به جوی پریدن است.

                                                                                                                        لستر تارو

اقتصاددان کسی است که امروز می فهمد چرا پیش بینی های دیروزش درست از آب در نیامده است .

                                                                                                      ***

جهان سوم جایی است که اگر بخواهید کشورتان را آباد کنید خانه تان را ویران می کنند و اگر بخواهید خانه تان آباد کنید باید کشورتان را ویران کنید .

 پروفسور محمود حسابی

نظریه اقتصادی بر سه فرض اساسی استوار است رفتار عقلایی؛کمیابی منابع و درستکاری کارگزاران(بنگاهها ؛دولت؛ مصرف کنندگان؛...) به علت عدم صدق 2فرض؛ عملکرد عقلایی و درستکاری نظریه اقتصادی متداول و معمول در ایران کاربردی ندارد.

 کورش بهشتی گرمی

پیام های دیگران ( بایگانی شده )        PermaLink        چهارشنبه، 15 شهریور، 1385 - کورش بهشتی

شاخص های تجربی در تجارت بین الملل

شاید دویست سال از سابقه پیدایش مقابله بین تفکر های حمایت گرایی و تجارت ازاد بر مبنای مزیت های نسبی بین الملل در عرصه تجارت بین الملل می گذرد ولی در اغلب طول این دوره بحث ها بیشتر جنبه نظری داشته است اما در سالهای بعد از ۱۹۷۰ ابتدا بالاسا اقتصاد دان ایتالیایی شاخصی را برای سنجش مزیت نسبی ریکاردویی ابداع نمود،شاخص بالاسا بر اساس سهم صادرات یک کشور از صادرات جهانی آن و واردات یک کشور از واردات جهانی آن این شاخص را ارائه شده است . اندکی بعد میل شاخصی را برای موفقیت حمایت گرایی ارائه نمود که بر اساس امکان دست یابی صنعت به حداقل هزینه متوسط بلند مدت طراحی شده بود سپس باستابل شاخصی را برای سنجش جبران خسارت حمایت گرایی توسط حمایت شونده ارائه نمود بعدها اقتصاددانان از ترکیب این دو فرمول شاخصی را به نام شاخص میل ـ باستابل طراحی نموده اند و بحثهای اخیر حمایت گرایان و طرفداران تجارت آزاد عمدتا بر تحلیل داده های تجربی شاخصهای فوق متمرکز شده است در کشور ما تا کنون تنها شاخص بالاسا و آن هم تنها یک بار برای سال ۲۰۰۲(۱۳۸۱ه ش) محاسبه شده است ولی تاکنون محاسبه ای از شاخص میل ـ باستابل در ایران انجام پذیرفته است .

شاخص بالاسا به علت ایستایی و گذشته نگر بودن بیشتر نسبت به شاخص میل ـ باستا بل ضعیف تر است در حالی که از نظر برخی تجارت گرایان شاخص میل ـ باستا بل کمی ذهن گرایانه است

به هر حال هنوز محاسبه این شاخص ها بسیار گران است به طوری که محاسبه شاخص بالاسا برای طبقات تعرفه ای ایران هزینه ای در حدود ۲۰۰ میلیون تومان در بر داشته است .

// در قسمت های بعدی توضیحات بیشتری از این شاخص ها ارائه خواهم داد.//

پیام های دیگران ( بایگانی شده )        PermaLink        چهارشنبه، 8 شهریور، 1385 - کورش بهشتی

EME ها و تولید کنندگان و بازرگانان ایرانی

چند روز پیش مقاله ای را از یکی از اقتصاد دانان خارجی در مورد EMEها(Emerging Market Economies) یا اقتصاد های بازار در حال ظهور می خواندم این پدیده پدیده جدیدی نیست همانطور که حدود دویست سال پیش آلمان فرانسه بلژیک و کمی جلوتر انگلیس چنین ویژگی داشتند امروزه کشور های دیگری در این طبقه بندی ظاهر می شوند . تجربه تاریخی که بشر از این کشور ها دارد ظهور آنها به عنوان قدرت های استعمار گر است اما واقعیت این است که این کشور ها هرگز نتوانستند همه کشور ها را مستعمره خود کنند: مثلا آلمان ،هلند،بلژیک وروسیه وآمریکا برای کشور های انگلیس و فرانسه نقش EME را داشتند ولی هرگز این کشور ها مستعمره این قدرتهای در حال ظهور نشدند ؛در حالی که،کشور هایی چون اندونزی ،کامرون و برخی کشور های دیگر تبدیل به مستعمره این کشور ها شدند .

حال کشور ما در عصر جدید با گروه جدیدی ازEME ها روبرو است کشور هایی نظیر چین، تایوان و بزودی احتمالا ترکیه، مکزیک و اسپانیا که با دو ویژگی رشد سریع اقتصاد و برونگرایی و توسعه تجارت خارجی، اقتصاد کشور های جهان، بخصوص شرکای تجاری خود را متاثر می کنند؛ البته باید در نظر داشت، رشد سریع و توسعه تجارت، دو شرط الزامی برای تبدیل کشور به EME می باشند؛ مثلا اتحاد شوروی و کشور های اروپای شرقی در سالهای بین 1948تا 1985 علیرغم رشد سریع خود هرگز EME تلقی نمی شدند .

اماچه موقع یک EME می تواند تبدیل به یک استعمار گر شود ؟شاید به علت دو مقاله قبلی من در استفاده از نظریه بازی ها یک نوع بی سوادی یا علاقه خاص به یک تئوری تلقی شود ولی مایلم در این مورد نیز از نظریه بازی استفاده کنم .

وقتی یک EMEاز یک استراتژی نفوذی به بازار استفاده می کند مشخص است که از قبل برای آن برنامه ریخته و آمادگی لازم را کسب کرده است بنا براین تقلید از استراتژی EME درست به اندازه بازی میمون جلوی آینه ابلهانه خواهد بود مثلا وقتی یک EME از استراتژی کیفیت یا تبلیغات یا قیمت استفاده می کند؛ مسلما با تهیه و آمادگی قبلی با موضوع برخورد می کند بنا براین برای بازیگر غیر مسلط که از تدارک لازم برخوردار نیست تقلید از وی کاملا غیر عقلایی است .

و این متاسفانه اشتباهی است که کشور ما برای چندمین بار در برخورد با این نوع کشور ها انجام میدهد و در سالهای اخیر ملاحظه می کنیم؛ اغلب تولید کنندگان از استراتژی  قیمت (کاهش قیمت خودی و افزایش قیمت وارداتی )استفاده می کنند و این درست اشتباه اساسی است که در بالا ذکر شد . البته درست است که بازیگر مهاجم عمدتا با ارزیابی نقطه ضعف بازیگر ثابت عمل می کند و وی باید به رفع نقطه ضعف خود اقدام نماید، ولی نباید فراموش کرد که آمیخته بازاریابی متشکل از 3 تا 8 عنصر است که تمرکز بر رفع نقطه ضعف می تواند مانع استفاده از نقاط قوت شود ودرست مثل هر استراتژی دیگر نقاط ضعف وقوت و در کنار آن فرصت ها و تهدید ها باهم لحاظ شوند بنابراین باید بازرگانان و تولید کنندگان ایرانی نسبت به انتخاب آمیخته بازاریابی مناسب بر اساس تحلیل نظریه بازی بپردازند ، اما آنچه آمروزه تولید کنندگان ایرانی را وادار به انفعال کرده است برنامه ریزی برای سهم صد درصدی از بازار ناحیه جغرافیایی محدود با حجم بازار محدود می باشد تولید کنندگان ایرانی می توانند با بهره گیری از ظرفیت های موجود خود با فراغتر کردن محدوده جغرافیایی مزیتهای بهتر بدست بیاورند .

استراتژی جنگ قیمتی که چین امروزه در پیش گرفته است استراتژی غلطی است که می تواند برای اقتصاد آن کشور مضر باشد زیرا:

1) این کشور در وضعیتی است که هیچ کشوری حاضر به عقد پیمان های تجارت ترجیحی با آن نیست .

2) در عوض کالا های کشور مذکور در اغلب بازار های هدف با مانع سهمیه گمرکی و عوارض حفاظتی و ضد دامپینگ مواجه است .

3) با افزایش نرخ یوان بزودی این کشور این مزیت خود را از دست خواهد داد .

4) این کشور با ارزان فروشی کالای خود در واقع با بدتر کردن نرخ مبادله، اقتصاد خود را ضعیف و ارزش افزوده خود را از دست می دهد .

5) استراتژی قیمت ارزان در بازار محصول رقابت برای خرید مواد اولیه گران در بازار مواد اولیه را تضعیف می کند

اگر به وقایع اخیر اقتصاد جهانی و پارامتر های اقتصادی چین نظیر نرخ بیکاری دو رقمی بیاندازیم خواهیم دید که استراتژی فوق کاملا شکننده است و بنا به پیش بینی اقتصاد دانان  بین سالهای 2010 و 2015 اقتصاد چین فرو خواهد پاشید .

اما در جواب سوال مقاله و ادامه بحث باید بگویم زمانی یک کشور تبدیل به مستعمره خواهد شد که استراتژی حریف را درست و قدرتمند بیانگارد و بخواهد با نزدیکی با آن کشور به اصطلح دوستانه فوت و فن کار را یاد بگیرد درست کاری که با ژاپن کردیم در واقع تلاش کشور هایی نظیر ایران برای تقلید از ژاپن به این کشور کمک کرد تا با استراتژی متزلزل خود بیست سال دیر تر از موعد مورد پیش بینی فرو پاشد (اقتصاد ژاپن در سال 1997 فرو پاشید و قیمت سهام و املاک به کمتر از یک بیستم کاهش یافت در حالی که فرو پاشی خفیف تری برای سال 1977 پیشبینی شده بود)

پیام های دیگران ( بایگانی شده )        PermaLink        یکشنبه، 5 شهریور، 1385 - کورش بهشتی

اخرین آمارهای تجارت بین الملل

چند روز پیش سایت NATIONMASTER را که یک سایت آماری است و از آن زیاد استفاده می کنم سر می زدم دیدم جدیدترین آمار تجارت بین املل را ارائه داده است دراین آمار آمریکا با ۱۷۰۰میلیارد دلار واردات بزرگترین وارد کننده است در حالی که تنها ۹۰۰میلیارد دلار صادرات داشته است رفیق دیرینه وی انگلستان نیز با چنین وضعی همراه بوده است ولی سایر کشور ها اکثرا با مازاد مواجه بوده اند .

نکته جالب این است که کشور آلمان درحال حاضر با ۱۰۱۶ میلیار دلار صادرات بزرگترین صادر کننده دنیا است و بالاتر از آمریکا (۹۲۷میلیارد دلار)چین(۷۵۲میلیارد دلار) ژاپن (۶۵۰میلیارد دلار)و فرانسه(۴۴۳ میلیارد دلار ) قرار گرفته است این کشور یکی از کشور هایی است که در سالهای اخیر نه تنها از رقابت غیر منصفانه کالاهای چینی ننالیده است بلکه از رشد اقتصادی چین بسیار منتفع نیز شده است فروش ۱۰۰ هواپیمای ایر باس در مرحله اول و سهم مهم از خرید ۱۱۰۰ فروندی چین از ایرباس و نیز صدور و تامین ماشین آلات صنعت نساجی چین به عنوان صنعت پیشرونده این کشور نقش مهمی در توسعه صادرات این کشور داشته اند اقدامات موثر شرکتهای آلمانی در خرید کارخانجات سایر کشور ها و تاسیس کارخانجات جدید در انها که زنجیره تامین مواد قطعات و تکنولوژی آنهاپیش برنده صادرات این کشور بوده است از دلایل عمده رشد صادرات آلمان است البته رشد صادرات آلمان به آمریکا را نیز در این میان نباید نادیده گرفت .

گرایش امنیتی صلح مثبت و از بعد اقتصادی شاید جنگ پیشدستانه و نگرش مناسب به اقتصاد های بازار در حال ظهور یآEMEهمانطور که در مقالات قبلی ذکر کردم از دلایل موفقیت این اقتصاد بوده است کشور مذکور در سال 2005 حدود 892 میلیارد دلار صادرات داشته است در این میان چین ژاپن و فرانسه نیز با رشد صادرات مواجه بودند چین با افزایش صادرات خود از 550 به 750 میلیارد دلار با 36 درصد رشد صادرات مواجه بوده است که رقم در خور توجهی است ژاپن نیز حدود 40% رشد صادرات داشته است .

اما همانطور که در یکی از مقالات خود ذکر کردم جالب ترین نکته دراین آمار ها کسری تراز تجاری آمریکا انهم در این حد وحشتناک است چیزی حدود 800میلیارد دلار کسری !؟

[یکی از عواملی که] به آمریکا اجازه داده است از عهده چنین کاری برآید پایه بودن دلار به عنوان ارز بین المللی است در واقع کشور ها برای حفظ پرستیژ پول ملی خود مجبورند 20 تا صد درصد عواید رشد اقتصادی خود را تقدیم آمریکا نمایند وقتی کشوری با مازاد تراز تجاری مواجه می شود برای افزایش ارزش پول خود باید دلار بیشتری بخرد و ین به آمریکا کمک می کند تا کسری تجاری خود را ادامه دهد هرچند اقدام اولیه کشور مذکور در جهت کاهش صادرات و افزیش واردات برای حفظ توازن تجاری است .و وقتی که با کسری تجاری مواجه می شود جهت حفظ پرستیژ پول ملی خود باید دوباره دلار تحصیل کند یعنی باید بیشتر صادرات کند و کمتر واردات که باز به کسری تجاری آمریکا کمک می کند در واقع همه مردم دنیا کار می کنند تا آمریکایی ها مصرف کنند !!در آمار فوق ایران در جایگاه 36 ام است

اما از دیدگاه صادرات سرانه نه آلمان و حتی هیچ اقتصاد بزرگ دیگری صدر نشین نیست لیختن اشتاین جزایر فالکلند سنگاپور امارات لوکزامبورگ قطر بلژیک ایرلند نروژ به ترتیب با 72،45،42،39،28،28،25،25هزار دلار بیشترین سرانه صادرات رادارند از این لحاظ ایران با سرانه صادرات806 دلار در جایگاه 104 دنیا قرار دارد.ترکیه 92ام آلمان 20ام و ژاپن 53ام وچین 118 امین کشور این فهرست می باشند.این نسبت بیانگر برونگرایی انفرادی اقتصاد و نیز رشد اقتصادی همزمانمی باشد

از لحاظ نسبت صادرات به تولید ناخالص ملی نیز کشور های گینه اکوادور لیبریا سنگاپور امارات متحده عربی آنگولا مالزی قطر و... قرار دارند در این رتبه بندی نیز ایران در جایگاه 88 قرار دارد در حالی که آلمان 75ام و چین 52ام و ترکیه 113 ام می باشد  این نسبت بیانگر برونگرایی اقتصاد به صورت کلی بدون در نظر گرفتن سطح رشد می باشد

پیام های دیگران ( بایگانی شده )        PermaLink        جمعه، 19 آبان، 1385 - کورش بهشتی

 

بحثی دوباره در خصوص بهره و سرمایه گذاری

در سالهای اخیر به خصوص توسط اصولگرایان وحتی اصلاح طلبان بسیار عنوان شده است که با این نرخ بهره ها کسی سرمایه گذاری نمی کند و همه پول خود را می برند و در بانک می گذارند  جالب است به اطلاع این افراد برسانم حدود ۸۵ ٪ سپرده های بانکها در زمانی که به اصطلاح نرخ بهره ۲۴٪ بود را سپرده های جاری تشکیل می داد این رقم سرمایه موجود در بانکها نیز کمتر از ۰.۱٪ حجم سرمایه موجود در کشور می باشد و این نشان می دهد که این نحو سرمایه گذاری به هیچ وجه مطلوب سرمایه گذاران ایرانی نمی باشد . حال سوال این است چرا چنین وضعیتی در اقتصاد ایران حاکم است در پاسخ می توان به به ۴ دلیل عمده اشاره کرد :

۱) نخستین مورد این است که همانطور که در اقتصاد کلان آموخته ایم در اقتصاد بحثهایی در خصوص دام نقدینگی و تناقض خست مطرح است که اغلب از دید تحلیل گران غیر متخصص دور می افتد بر اساس تئوری اقتصاد کلان که از تجارب صد سال اخیر سیاست گذاری اقتصادی نشات گرفته است بر اساس تحلیل دام نقدینگی در سطوح پایین نرخ بهره به علت در حداکثر بودن مانده های سفته بازی منحنی LM افقی میباشد بنابراین سیاست پولی در این محدوده موثر نمی باشد بنابراین کاهش یا افزایش نرخ بهره تغییری در سرمایه گذاری به وجود نمی آورد .با توجه به تورم های بالا موجود درایران اغلب میزان نرخ بهره واقعی در ایران نزدیک صفر بوده و وضعیت دام نقدینگی موجود می باشد .

۲) در ایران کسب سود بیش از آنکه تابعی از توان و عملکرد مدیریتی افراد باشد تابعی از توان برقراری رابطه با رده های قدرت وبهره گیری از رانتهای مختلف دولتی می باشد که علیرغم برخوردار بودن از مقداری ریسک از سود دهی قابل توجهی برخوردار می باشد ولی در صورت سپرده گذاری در بانک امکان استفاده از این رانت ها وجود ندارد . 

۳) همه آنهایی که از بحثهای مدیریت مالی اشنایی دارند و نیز آنانی که از وضعیت مدیریت مالی بنگاههای ایرانی اطلاع دارند این است که اغلب در مدیریت مالی سعی می شود که نسبت بدهی به سرمایه یا اهرم مالی بین ۴ تا ۶ باشد به عبارتی میزان بدهی همواره ۴ تا ۶ برابر سرمایه می باشد در این وضعیت فرض کنید نرخ بهره در بازار ۲۰ درصد و نرخ بازدهی در سرمایه کذاری تنها اندکی بیشتر یعنی ۲۱٪ می باشد این بنگاه حال دارای x ریال سرمایه است که به آن ۲۱٪ بازدهی تعلق می گیرد و و میزان ۴xریال بدهی می باشد که از محل آن ۴درصد دیگر به وی سود تعلق می گیرد بنابراین وی ۲۵ درصد سود خال خواهد داشت درنتیجه۲۰/(۲۰-۲۵) یا ۲۵٪ سود بیشتر عایدش خواهد گردید بنابراین این فرد اگر کمی اهل حساب وکتاب باشد؛ خواهیم دید که هیچ مرضی برای سرمایه گذاری در بانک نخواهد داشت؛ ضمن آنکخ وقتی خودش سرمایه گذاری می کند علاوه بر پول خودش اختیار پول دیگران نیز در دست اوست و او می تواند با معرفی خود به عنوان فرد کار آفرین کار فرما و خلاق پرستیژ اجتماعی هم برای خود کسب نماید.

۴) کشور هایی مثل ایران با برخورداری از بازار های غیر متشکل پولی نمی توانند؛از طریق نظام بانک مرکزی با تاثیر گذاری بر نرخ بهره سرمایه گذاری را تحریک نمایند زیرا با کاهش نرخ بهره در بانک پولهای بیشتری از بانک خارج و در اختیار دلالان بازار غیر متشکل قرار خواهد گرفت .

با در نظر گرفتن این مطالب باید پرسید؛ چرا احمدی نژاد و دارو دسته اش این سیاست را پیش گرفته اند؛ آیا واقعا این قدر احمق هستند؟ یا این قدر مردم را احمق می پندارند؟

برای فهم موضوع باید نگاه مجددی ه تئوری های اقتصاد کلان بیاندازیم به خصوص مدل IS-LM بر اساس تحلیل های این مدل زمانی که LM یا منحنی تعادل بازار پول افقی است یا به عبارت بهتر نرخ بهره ها آنقدر پایین است که وضعیت دام نقدینگی حاکم است سیاست مالی یعنی سیاست مالیاتی و بودجه ای دولت بیشترین اثر را دارا می باشد . از آنجا که رویکرد دولت جدید افزایش حاکمیت مداری و سلب آزادی ها است و از طرفی اقتصاد متکی بر بخش خصوصی بزرگترین مانع در سر راه حاکمیت مداری و سلب ازادی های فردی می باشد باید وضعیت به این طریق تغییر یابد تا با تقویت بخش دولتی و تضعیف بخش خصوصی عرصه بر افرادی که نمی خواهند با حاکمیت یکی باشند باز هم تنگتر گردد.

پیام های دیگران ( بایگانی شده )        PermaLink        جمعه، 17 آذر، 1385 - کورش بهشتی

اقدامات مشکوک در آذر بایجان

در روز های اخیر تحرکات مشکوکی توسط جریان موسوم به انصار حزب الله در مناطق ترک نشین ایران صورت می گیرد که به بهانه توهین به مقدسات و پیامبر اکرم در یکی از روز نامه های جمهوری آذربایجان انجام می شود در این راهپیمایی ها علاوه بر شعار های دیگر پلاکارد ها وشعار هایی نظیر ایران شمالی باید به ایران ملحق شود به چشم می خورد که در خور تامل است .

اصولا گرایش حزب الله و نهاد های امنیتی ایران از جمله کسانی بودند که از کودتای سرهنگ صورت حسین اوف علیه دولت مردمی و اسلامگرای ابوالفضل علی اف (معروف به ایلچی بیگ=به معنی رسول و فرستاده)حمایت کردند؛ همین افراد در جنگ قره باغ تسلیحات اطلاعات و کمک های مختلف در اختیار ارامنه قرار دادند تا دولت اسلامگرا و شاید کمی ترک گرای وی را سرنگون کنند و به جای وی کمونیست با سابقه ای بنام حیدر علی اف را سر کار آوردند که بعد از روی کار آمدن خود شرط قسم به قران و نیز دین اسلام به عنوان دین رسمی کشور و سایر مظاهر اسلامی بودن را از قانون اساسی این کشور پاک کرد و قانونی کاملا لاییک وضع نمود .

حال این افراد نباید زیاد شاکی و معترض اقدامات این قبیلی در جمهوری آذربایجان باشند همین افراد بودند که وقتی الهام علی اف فرزند کمونیست سابق به طور موقت سرپرست دولت شد قبل از رای مجلس به وی تبریک گفتند .

این تحرکات بعد از اقدام چند ماه پیش در کاریکاتور ساختگی روزنامه ایران که به بهانه ان روزنامه ایران را از عناصر نا متبوع خود پاک سازی کردند و نیز با شورش های ساختگی بهانه دستگیری فعالان ترک زبان را در استانه روز بابک و روز اعلام انزجار از مظلوم نمایی ارامنه (هولوکاست ارمنی) ونیز یاد بود شهدای قتل عام های سه گانه ارامنه در قفقاز در قرن بیستم (با بیش از ۹۰۰هزار کشته در یک مورد)اکثر فعالان ترک را دستگیر و روانه زندان نمودند.

این اقدامات نیز در حالی صورت می گیرد که خبر انتصاب مهر علی زاده به شهر داری تهران در صورت پیروزی اصلاحطلبان چندان به مذاق جناح حاکم خوش نیامده است

پیام های دیگران ( بایگانی شده )        PermaLink        یکشنبه، 5 آذر، 1385 - کورش بهشتی

سازمان مدیریت و مشکلات برنامه ریزی در ایران

قسمت دوم:

با آغاز رویکرد برنامه ریزی استراتژیک در نظام برنامه ریزی ایران نیروهای نظامی و امنیتی که از فرصت طلب ترین و قدرت طلب ترین نیروها در ایران می باشند با مطرح کردن مباحثی نظیر استراتژی امنیت ملی استراتژی بزرگ و قلم فرسایی های زیاد دراین زمینه تلاش نمودند تا سنگری را که سالها بود؛ از دست داده بودند ؛دوباره در دست بگیرند؛ غلبه تفکرات امنیتی مارکسیستی و رئالیستی در ایران که به علت سلطه ونفوذ دیرین رقبای استعماری (روسیه و انگلیس )درایران شکل گرفته است؛ باعث شده است تا گرایش برنامه ریزی استراتژیک از تامین رفاه و امنیت برای مردم از طریق همزیستی مسالمت آمیز وبرنامه ریزی بلندمدت امنیتی که تقویت بخش های اقتصاد و فن آوری را و نیز بهبود ساختار فرهنگی و سازماندهی ملی را مد نظر دارندبه رویکرد های جنگطلبانه که بر حد اکثر بهره برداری از منابع موجود برای حصول منافع در کوتاه مدت تکیه دارند؛ سوق داده شود .

با این گرایش دور از ذهن نبود که بزودی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی به دست نیروهای امنیتی سپرده شود البته این روند از چندی پیش آغاز شده بود و نیروهای امنیتی از پله های پایین در حال تقویت جای خود بودند.

هر چند گرایش دیگری نیز  در این انتصاب ها و تصمیم ها دخیل بوده است که بعنوان مهمترین آنها به ( تقدم تعهد«به چه کسی وبه جه چیزی» به تخصص ) مهمترین مورد بوده است .

اصولا بر اساس یکی از نظریه های اجتماعی تاریخ تمدنها در سیر تکوینی خود ۴ مرحله را سپری می کنند عصر نظامیان-عصر دانشمندان -عصر تجار و عصر کارگران در عصر نظامیان کشور تشکیل یافته و موجودیت خود را تثبیت می کند در عصر دانشمندان مفاهیم ارزشها و فن آوریهای مورد نیاز ساخته و پرداخته می شوند ودر عصر ثروتمندان سرمایه گذاری برای بهره برداری از ظرفیتها شتاب میگیرد و در عصر کارگران منافع ۳ دوره قبل در بین مردم تقسیم می شود .

نکته بارزی که در تاریخ ایران وجود دارد این است که ایران اصولا کشوری است که تمدن آن هرگز تکامل نیافته است و در۲۶۰۰ سال گذشته همواره در عصر نظامیان طی زمان نموده است . 

تخصصی شدن نهاد هایی مانند مدیریت و برنامه ریزی در ایران نیاز مند گردشی تاریخی در فرهنگ و تمدن ایرانی می باشد؛ چیزی که هنوز انتظار آن قوی نیست.

پیام های دیگران ( بایگانی شده )        PermaLink        یکشنبه، 5 آذر، 1385 - کورش بهشتی

سوال از دوستان

با سلام

این هفته در حل یک مسئله اداری با یک مسئله علمی در اقتصاد هم مواجه شدم :

۱) با توجه به اینکه مدلهای مشهور و موجود تجارت بین الملل بر پایه تحلیلهای ایستا بنا شده اند؛ اگر در تحلیل پویا تعادل سیتم ناپایدار یا به عبارتی سیستم تعادل گریز باشد؛ چه سیاستی می توان در پیش گرفت ؟

۲) همانطور که می دانید؛ اطلاعات مشاهده شده دربازار شامل قیمت های تعادلی حاصل از واکنش متقابل عرضه و تقاضا است؛ در این وضعیت چگونه می توان کشش عرضه و تقاضا و شیب منحنی های آنها را جداگانه برآورد نمود؟ آیا راه حلی غیر از براورد تابع هزینه و تفکیک عرضه از تقاضا وجود دارد؟

پیام های دیگران ( بایگانی شده )        PermaLink        چهارشنبه، 1 آذر، 1385 - کورش بهشتی

معرفی سایت ادریس

سایت ادریس( http://edric.repec.org ) یکی از بهترین سایتها ی اقتصادی است که از جهات مختلف می تواند؛ کمک و راهگشای دانشجویان و پژوهشگران اقتصادی باشد؛ این سایت لینک سایت و سایر اطلاعات مربوط به کلیه دانشگاهها ؛پژوهشکده ها و موسسات اقتصادی بین المللی و داخلی کشور ها را جمع آوری کرده است. شما تنها با مراجعه به این سایت از جستجو های طولانی مدت در اینترنت در خصوص مسایل اقتصادی اعم از آمار ها و حتی تئوری بی نیاز خواهید شد .

این سایت متعلق به دپارتمان اقتصادی دانشگاه کننیکتیکات (connecticut)آمریکا می باشد.

البته اگر یک سری به سایت های مراکز تحقیقات اقتصادی کشور عربستان زدید نگاهی هم به عکس ساختمانها و فهرست امکانات آنها بیاندازید!و با ایران مقایسه ای بکنید!

پیام های دیگران ( بایگانی شده )        PermaLink        چهارشنبه، 1 آذر، 1385 - کورش بهشتی

سازمان مدیریت و مشکلات برنامه ریزی در ایران

قسمت اول:

تصمیمات اخیر احمدی نژاد در ادغام مدیریت و برنامه ریزی استانها در استانداری ها و نیز ایجاد تغییرات در ستاد مرکزی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی و نصب یک مهندس مکانیک (که اصولا یک نظامی است) بعنوان رییس سازمان بحثهای زیادی را برانگیخته است؛ اصولا از همان زمانی که محمد رضا شاه در یکی از مراسماتی که بعد از افزایش درامد نفت به وزرایش گفته بود :(اینها لیست هزینه است؛ برایم برنامه بیاورید) و از همان زمان که سازمان برنامه و بودجه در ایران تشکیل گردید؛ ساختار  برنامه ریزی در ایران ماهیت بودجه ریزی و به عبارتی لیست هزینه ای داشته است؛ حتی اقتصاددانانی که در این سازمان استخدام می شدند؛ کم کم تبدیل به حسابداران ملی می شدند اما از زمان تشکیل سازمان مدیریت و برنامه ریزی و گردش تمایلات از مدلهای رشد و بودجه به برنامه ریزی استراتژیک؛ نوید عصر جدیدی در برنامه ریزی داده شد اما به علت حل نشدن و بی توجهی به مسائلی نظیر حقوق برنامه ؛امروز با مشکلات عدیده ای در این خصوص روبرو هستیم .رییس جمهوری سر کار می آید که باید برنامه های رییس جمهور دیگری را اجرا کند« هر چند که با ماهیتی که ساختار سیاسی و افراد منتخب در ایران دارند؛ چندان هم این موضوع بد نیست» اما در سالهای گذشته این فرایند باعث شده است تا نهادی به نام سازمان مدیریت وبرنامه ریزی گاهی همه کاره شودو به عبارتی به دولت های منتخب خط مشی ارائه دهد ؟!

  

پیام های دیگران ( بایگانی شده )        PermaLink        چهارشنبه، 1 آذر، 1385 - کورش بهشتی

 

بهره ۳٪

در دو سه سال اخیر بهره ۳ درصد زبان زد خاص وعامبوده است خصوصا آنانی که به نحوی از این نوع وامها منتفع می شوند بماند که اصولا ریشه چنین تفکری در کشور ما در دولتی بودن بانکها است که ظاهرا آن را به در امد های نفتی (که ظاهرا همه در آن حق دارند  ومعلوم نیست آن حق چه قدر است؟)پیوند می دهد نهفته است اما مسئله اصلی در این است که اصلا در خود این نرخ بحث زیادی است این آمار اصولا مربوط به نرخ بهره أآیبور می باشد که به اعتبارات بدون ریسک بین بانکی در بازار یورو دلار لندن اعطا می شود مربوط است که در فاصله سالهای ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۶ بین ۳ تا ۱۱ درصد متغیر بوده است و از قضا سالی که این دانشمند؟به خصوص ایرانی در باره این نرخ بهره در سال ۲۰۰۲ تحقیق کرده است این نرخ ۳٪ بوده است . جالب آنکه نر خهای بهره در جهان همواره بالای این نرخ بهره است .

در کنار این موضوع باید خاطر نشان شوم وقتی از نرخ بهره به خصوص در دو کشور صحبت می شود ۵موضوع باید روشن شود

۱) نرخ بهره ساده است یا مرکب؟

۲) اگر مرکب است هر چند وقت یکبار مرکب می شود؟

۳) وام و نرخ بهره بر اساس کدام پول یا ارز اخذ می شوند؟

۴) نرخ تورم در آن کشور چقدر است ؟

۵) ریسک نکول باز پرداخت وام در آن کشور چقدر است ؟

در بیشتر کشور ها که نرخ بهره پایین است نرخ بهره به صورت مرکب آنهم به صورت روز شمار و حتی ثانیه شمار محاسبه می شود و اگر واکم مرکب ثانیه شمار باشد نرخ بهره سالیانه برابر ۲*تعداد سالهای باز پرداخت وام *نرخ بهره است به عبارتی یک نرخ بهره ۳ ٪ با دوره باز پرداخت ۱۰ سال معادل ۶۰٪ نرخ بهره سالیانه به روش ایرانی است یا یک نرخ بهره ۷٪ که الان برای وامهای تجاری یکساله در آمریکا اعمال می شود بین ۸.۵ تا ۱۱ و حتی ۱۵٪ به روش ایرانی می باشد .

در کنار این ها باید یاد آور شویم که نرخ تورم در اکثر کشور ها زیر ۴٪  است و نرخ بهره واقعی عملا مثبت است در حالی که در کشور ما در اغلب سالها نرخ بهره واقعی (بهره منهای تورم) منفی است .

اگر واقعا بهره در ایران این قدر بالا بود اگر هیچ کس نمی دانست ایرانیان خارج کشور پولهایشان را می آوردند و در بانکهای ایرانی سپرده گذاری می کردند ایرانی ها در بانکهای خارجی.(سالیانه حدود ۱۲ میلیارد دلار توسط اایرانیان در بانکهای خارجی سرمایه گذاری می شود)

مسئله دیگر را کسانی می فهمند که با مسئله وامهای ۳٪ یورویی که در دوره خاتمی به بخش صنعت اعطا شد تا آنها هم به یورو آنرا به خزانه برگردانند می فهمند بعد از این که ظاهرا دلار تثبیت شد و یورو ترقی کرد همه این افراد آّ و نالهشان بلند شد که به ما نارو زدید وما ورشکست شدیم‌(نرخ بهره آنها ۳٪ ساده بود از یاد نبرید)در این سالها ارزش یورو ۹۶٪ ترقی کرد در حالی که نرخ بهره سالیانه را (در ۵ سال) به حدود ۲۳٪ می رساند بنابراین اگر این افراد واقعا به نفعشان بود می رفتند و هر وثیقه ای می گذاشتند و وام ۳٪ از خارج کشور می گرفتند .

جمعه، 22 دى، 1385 - کورش بهشتی | لینک دائم | پیام های دیگران |      آخر پاییز یا دقیقه نود

در کشور ما ایران ضرب المثلی قدیمی است که می گوید جوجه را آخر پاییز می شمارند و مثلی نیز اخیرا در آمده که در ایران همه کارها را دقیقه نود انجام میدهند.

در چند وقت اخیر مسئله هسته ای ایران باعث شده است تا دوباره به یاد این ضرب المثل ها و از قضا کازبرد آنها در سایست بیافتم .

چند وقت پیشتر که ایران آن دو و نیم گرم اورانیم را ۳.۵ درصد غنی سازی کرد و کمی هم در عرصه سیاست خارجی موفقیت به دست آورد فکر می کردند که دیگر دقیقه نود به پایان رسیده است و نتیجه رابرده اند یا اینکه پاییز به آخر رسیده و جوجه های اینها همه سالمند ولی زمان گذشت و نتایج عوض شد تحریم بر عبیه ایران تصویب گردید و قرار بر تشدید آن نهاده شد چین و روسیه که مهمترین سود برندگان تحریم ایران هستند به این تحریم رای مثبت دادند(همانطور که پیشبینی می کردم و قبلا هم گفته بودم) ولی این بار چینی ها در سفر لاریجانی حرفهای مهمتری هم گفتند : ایران قطع نامه را جدی بگیرد .این بار هم سیاست مداران ما پنداشتند که دقیقه نود به پایان رسیده و این بار شکست خورده اند .

این دو رفتار در واقع از یک نکته نشات می گیرند و آن عدم ایمان صحیح وخالصانه به خدا است در واقع پیروزی ها و شکستهای ما تنها وسیله ای برای آزمایش ما هستند و تا زندگی هست امتحان الهی هم هست وهمان طور که پیشوایان ما فرموده اند ۴۰ روز بر مومن نمی گذرد مگر آنکه امتحان شوند .

بسیاری از قدرتها از زیر خاکستر جنگها بر امده اند و تمدنهایی بوده اند که در اوج رونق ناگهان ویران گشته اند و به نظر من علت این پدیده ها نداشتن انگاره صحیح از پدیده های اجتماعی و سیاسی است .

فرماندهان نظامی وقتی یک جنگ را می برند خود را سردار و فاتح و... لقب می دهند ولی حسابداران بر اساس اصل استمرار فعالیت دائما متغیر های مالی را می پایند و کارآفرینان بعد از فروپاشی هر کسب وکار تازه در پی برافراشتن پرچم کسب وکاری نو هستند .

نمی دانم در این موقعیت چه بگویم ولی به چند جمله ظاهرا بی ربط که برای من محتوی زیادی دارند اشاره می کنم :

۱) ما در فوتبال از بس سانتر می کنیم تا گلنزده می بازیم یا شانسی گل می زنیم و می بریم ولی تیم های باتکنیک مرتب تکنیک عوض می کنند و حریف را ذله میکنند.

۲)در فقه اسلامی قاعده داریم که می گوید لا ضرر و لاضرار فی الاسلام یعنی در اسلام زیان دیدن و زیان رساندن معنی ندارد

۳) و ضرب المثل ایرانی : هر وقت ماهی را از آإ بگیری تازه است یا هر وقت جلو ضرر را بگیری منفعت است

در چند سال اخیر نئو مائوئیست ها از یک طرف و نظامی گرایان که از طریق باند های فاسد که از اقتصاد دولتی نان می خورند سعی در بازگرداندن شرایط اقتصاد متمرکر به ایراندارند که از خدایشان است ایران تحریم شود سر ملت هرچه می خواهد بیاید.

جمعه، 22 دى، 1385 - کورش بهشتی | لینک دائم | پیام های دیگران

سایت ریپ و جاسوسی در وبلاگها

ظاهرا سایتی به نام ریپ دات ان سی سی در سایت ها و وبلاگهای ایرانی جاسوسی می کند این سایت متعلق به یک موسسه جمهوری چک است و سعی در کسب کپی رایت برای مطالبی می کند که در واقع ابتدائا آنها را دزدیده است شایسته است مسئولین پرشین بلاگ به نگهداری حقوق فکری وبلاگ نویسان تدابیر لازم را اتخاذ نمایند.

دوشنبه، 28 اسفند، 1385 - کورش بهشتی | لینک دائم | پیام های دیگران |      رابطه تورم و بیکاری مبتنی بر الگوی پویا

در خصوص رابطه تورم و بیکاری در قالب نظریه فیلیپس و منحنی فیلیپس بلند مدت زیاد صحبت شده است طبق این نظریه تورم در کوتاه مدت باعث افزایش اشتغال و تولید می شود ولی در بلند مدت تاثیری بر آن ندارد اما تحلیلی که در زیر نشان داده می شود نشان خواهد داد که در بلند مدت تورم تاثیر منفی بر اشتغال و تولید دارد .

بر اساس نظریه مصرف دوزنبری زمانی که درامد حقیقی افراد کاهش می یابد ( به دلیل کاهش درامد پولی یا به دلیل تورم) مصرف در کوتاه مدت کاهش متناسب نمی یابد بنا براین نسبت پس انداز به درامد ملی کاهش یافته و نسبت مصرف به درامد ملی افزایش می یابد . وقتی که اقتصاد در روندی تورمی دائمی قرار گیرد  علیرغم فرض انتظارات عقلایی به علت ترتیبات بنیانی ( که در اقتصاد هایی نظیر ایران وجود دارد و کارگران حتی در صورت پیش بینی تورم قادر به افزایش دستمزد متناسب با آن نیستند) دستمزد ها افزایش نیافته و روند کاهش پس انداز و افزایش مصرف در اقتصاد شتاب می گیرد .

همچنین این روند با افزایش قیمت برخی دارایی ها نظیر املاک مصرف را از طریق مصرف ناشی از ثروت افزایش داده و پس انداز را کاهش می دهد نتیجه این امر افزایش بیش از پیش مصرف و کاهش بیش لز پیش پس انداز است .

 نتیجه این خواهد بود که به تدریج نه تنها جامعه قادر به انجام سرمایه گذاری های جدید نخواهد بود بلکه حتی قادر به جایگزینی سرمایه های موجود نیز نبوده و بیکاری افزایش خواهد یافت .

ایراد سیستم های حسابداری به علت ثبت ارزش دارایی های سرمایه ای به قیمت ثابت در کنار افزایش مداوم قیمت ماشین آلات نیز باعث خواهد شد تا وجوه استهلاک کنار گذاشته شده نیز کفاف این جایگزینی را ندهد.

همچنین نتیجه تورم این خواهد بود که سپرده گزاران نزد شبکه بانکی که نگران قدرت خرید خود هستند جهت مثبت ماندن نرخ بهره با امتناع از سپرده گذاری در بانک نرخ حقیقی تورم را به نرخ بهره اضافه نمایند این موضوع  حتی با شناور بودن نرخ ارز که اثر افزایش قیمت های داخلی را بر کاهش توان رقابتی کالا های داخلی  در مقابل کالا های مشابه خارجی خنثی می کند به علت افزایش سهم و هزینه نهاده سرمایه در تولید از یک طرف و به علت افزایش هزینه های فرصتی سرمایه گذاری به علت بازده بیشتر سرمایه در مشاغلی نظیر املاک بورس بازی احتکار و ربا خواری در بازار غیر رسمی از طرف دیگر توان رقابتی و و انگیزه سرمایه گذاری تولیدی همزمان کاهش یابند

جمعه، 25 اسفند، 1385 - کورش بهشتی | لینک دائم | پیام های دیگران |      حقوق ورودی و واردات

سال گذشته شاهد آن بودیم که دولت احمدی نژاد در یک برگشت روند اقتصادی کشور که در طول دوره خاتمی با کاهش حقوق ورودی و افزایش متناسب نرخ ارز توانسته بود در کنترل همزمان نرخ تورم و کاهش بیکاری موفقیت قابل ذکر بدست آورد حقوق ورودی بیش از ۱۰۰۰ قلم کالا را افزایش داد با این بهانه که از تولید و اشتغال داخلی حمایت نماید .

اما در سال گذشته نه تنها واردات رسمی در سطح کلی کاهش نیافت بلکه این عامل باعث شد تا سود آوری قاچاق کالا افزایش یافته و در سال گذته شاهد افزایش مجدد روند قاچاق کالا بوده ایم .

با نزدیک شدن به پایان سال و ارائه آمار های اولیه گمرکی معلوم گردید حتی واردات رسمی کالا از محل این ۱۰۰۰ ردیف تعرفه (که حقوق ورودی آن افزایش یافته است) کاهش نیافته است و حتی در برخی موارد افزایش نیز نشان می دهد .

اما این افزایش حقوق ورودی در کنار انبساط پولی سرسام آور سال گذشته باعث گردید تا تورم بر اقتصاد کشور حاکم شود و این امر با توجه به اینکه اقتصاد بر روی منحنی فیلیپس کوتاه مدت قرار داشته است یک بهبود اولیه مختصر در کسب و کار این مشاغل ایجاد نماید

اما می دانیم که این حربه بیش از ۳ سال جواب نخواهد داد و در ایران با توجه به پیشینه تورمی وارد شدن انتظارات تورمی در تابع عرضه کار در یکسال دور از ذهن نمی باشد لذا این افراد نا چار خواهند بود تا همه ساله حقوق ورودی را افزایش دهند و این یعنی بازگشت به همان وضعیت رکود تورمی که در دوره هاشمی به آن طرف سوق پیدا کردیم .

اصولا هرچه بیشتر دقت می کنم تفاوت ماهوی بین دیدگاههای هاشمی رفسنجانی و احمدی نژاد مشاهده نمی کنم .

 

جمعه، 25 اسفند، 1385 - کورش بهشتی | لینک دائم | پیام های دیگران |      خرید جنس ایرانی و معمای قدیمی واردات

این شعار معروف « ایرانی جنس ایرانی بخر »را شاید خیلی شنیده باشید و از سالهای دور در ایران بحثهای زیادی در این خصوص شنیده و گفته شده است .در رو های اخیر نیز یک عده فرصت طلب نیز تبلیغات زیادی راه انداخته اند که خرید جنس ایرانی جواب تحریم آمریکایی .حال یک سوال مهم آیا واردات باهث افزایش بیکاری است ؟

این سوال را در دو بخش حالت کلی و مورد خاص ایران پاسخ می دهیم : اول مروری بر اتحاد درامد ملی به روش مخارج می کنیم در این اتحاد داریم :

(واردات - صادرات )+ مخارج دولت +سرمایه گذاری+مصرف =درامد نا خالص ملی =تولید ناخالص ملی

ملاحظه می کنیم که  واردات پس از کسر از صادرات در رابطه درامد نا خالص ملی وارد  می شود به عبارتی آن چیزی که درامد ملی و به تبع آن اشتغال را متاثر می کند مازاد /کسری تراز تجاری است  اگر مازاد تراز تجاری وجود داشته باشد اشتغال افزایش و اگر کسری تراز تجاری وجود داشته باشد اشتغال کاهش خواهد یافت .

حال مسئله این است که وقتی برای کشور ی مازاد تراز تجاری وجود دارد اگر این مازاد به صورت دائمی برقرار باشد به علت فرار سرمایه در بلند مدت اشتغال را کاهش خواهد داد نگاهی به رابطه تعادلی اقتصاد موضوع را روشنتر می کند :

مخارج دولت + خالص صادرات+ مخارج سرمایه گذاری= پس انداز خصوصی + مازاد بودجه دولت + خالص پرداختهای انتقالی به خارج

واگر کسری دائم تراز تجاری برقرار باشد به علت ترتیبات بنیانی مالی بین المللی و افزایش صعودی هزینه تامین مالی کسری بودجه قطع خواهدگردید. بنابراین طبیعی به نظر می رسد که پارامتر کسری/مازاد تراز تجاری ماهیت تصادفی داشته باشد.

بر اساس تحلیلی رگرسونی که روی داده های واردات ۱۸۰ کشور دنیا در مدت ۲۵ سال توسط بنده انجام شد نشان داده شده است که ضرایب رگرسیون برایداده های مقطعی و سری زمانی رابطه بین واردات ؛واردات سرانه ؛و نسبت واردات سرانه به درامد سرانه با بیکاری اختلاف ناچیزی با عدد صفر داشته اند و آزمون های اعتبار H0 همگی معتبر بوده اند؛  همین تحقیق عدم همبستگی بین صادرات و تورم را نیز تائید کرده است .

بر اساس تحقیقات  به عمل آمده میانگین نسبت واردات به تولید نا خالص ملی و میانگین نسبت واردات سرانه به درامد ناخالص ملی سرانه در بین ۱۸۰ کشور یاد شده ۳۰ ٪ می باشد در حالی که این رقم برای ایران ۱۹٪ می باشد . بنابراین در کل اینکه واردات باعث بیکاری می شود مطرود است .

حال مورد خاص ایران :

ایران در سال ۲۰۰۶ حدود۵۶ میلیارد دلار صادرات داشته است که نزدیک ۱۲ میلیارد دلار آن را صادرات غیر نفتی تشکیل می داده است که از قضا مقصد ۱.۵ میلیارد دلار از این صادرات غیر نفتی ( معادل اشتغال ۱۵۶۶۱۵نفر بوده است و صادرات غیر نفتی در کل معادل ۱۲۵۲۹۲۳نفر اشتغال زایی مستقیم داشته است) محاسبه میزان مازاد تراز تجاری کلی و احتساب ضریب فزاینده ۲.۷ اقتصاد ایران مازاد تراز تجاری ایران در سال ۲۰۰۶ بایداز ۱۳۴۰۸۶۴ شغل(بدون احتساب اثر ضریب فزاینده) تا۳۶۲۰۳۳۲ شغل (با احتساب آثر ضریب فزاینده)ایجاد می کرد اما چرا این شغل ایجاد نگردیده است آیا تقصیر واردات بوده است ؟ 

مسئله اصلی با نگاه مجدد به رابطه تعادلی اقتصاد چهار بخشی مشخص می شود : در سه سال گذشته با بالا گرفتن نامنی در خاورمیانه به خصوص مدیریت غلط رونده اتمی ایران پس از روی کار آمدن دولت احمدی نژاد مبالغی در حدود ۳۶ میلیارد دلار (برآورد حداقل که توسط بنده انجام شده است) تا ۱۷۰میلیارد دلار ( برآورد حداکثر که توسط برخی صاحبنظران دیگر آنجامشده است ) سرمایه از کشور خارج گردیده است که مقداری از این خروج سرمایه در قالب کمکهای دولت ایران به سایر کشور ها و برخی توسط سرمایه گذاران بخش خصوص بوده است مجموع آثر کاهش اشتغال این رقم سرمایه خارج شده با توجه به این که یک رابطه تقریبی ۱ به ۶ بین حجم سرمایه  و تولید وجود دارد بدون احتساب اثر ضریب فزاینده بین ۵۵۶۸۵۴ نفر تا ۲۹۵۸۲۹۱نفر و با احتساب اثر ضریب فزاینده بین ۱۵۰۳۵۰۵نفر تا ۷۹۸۷۳۵۸ نفر بوده است ملاحظات مربوط به اشتغال و نیز میزان ارز و کالای قابل خروج نشان می دهد برآورد خروج ۶ میلیارد دلار که توسط بنده انجام شده است رقم صحیحتری می تواند باشد البته اگر همانطور که برخی اعتقاد دارند اثر ضریب فزاینده در این مورد معنا نداشته باشد ممکن است (با توجه به آمار های افشا نشده و ثبت نشده فراوان اقتصاد ایران) رقم ۱۷۰ میلیارد دلار هم درست باشد .

مسئله دیگری که وجود دارد این است که در سال ۲۰۰۶ بیش از ۸۰ درصد واردات ایران را کالا های واسطه ای سرمایه ای و اولیه تشکیل می داده است مثلا نزدیک به ۴ میلیارد دلار فولاد و ۳ میلیار دلار قطعات خودرو و چیزی حدود ۶ میلیارد دلار ماشین آلات و تجهیزات صنعتی و لوازم یدکی مربوطه وارد گردیده است که یکی از این اقلام واسطه ای واردات حدود ۱۲۵ میلیارد دلار پمپ و قطعات ساخت یخچال بوده است .

جمعه، 25 اسفند، 1385 - کورش بهشتی | لینک دائم | پیام های دیگران |      nouruz

dear friends

invite you to visit from  iran for nouruz feast  in begining of spring 1386 islamic hegry year . this feast is ancient fest that  have about 2500 to 7500 antecedent. some histories say that the king this fest established by the decree of king jamshid in ancient iran .

I wish good;lucky;and peacful year for all people of world specialy all iranians in each wide of the world and peoples of CIS countries afghanistan;turkey;iraq and pakistan that have same fest 

we also have another feast in end of each year that calls chaharshanbe soori(the latest  wednsday).this day is fire feast day

پنجشنبه، 24 اسفند، 1385 - کورش بهشتی | لینک دائم | پیام های دیگران |      سال پیامبر اعظم

سالی را گذراندیم که به نام مبارک و با عظمتی مزین شده بود افسوس

که این سال می رود  و حداقل من خودم آن طور که باید آنرا درک نکردم

نمی دانم همانطور که به صورت عادی تلاش می کردم اسلام داشته

باشم کافی بوده است یا نه  ولی تلنگور خوبی بود تا به دو ثقل یادگار

رسول توجه بیشتری داشته باشیم ولی به هر حال این حدیث را از آن

حضرت نقل می کنم که فرمودند : رهبانیت امت من در جهاد و در متن

جامعه است . خوش به سعادت کسانی که در طول سال پیامبر راهب

بودند.

پنجشنبه، 24 اسفند، 1385 - کورش بهشتی | لینک دائم | پیام های دیگران |      ملی شدن صنعت نفت

امروز بیست و سوم اسفند یک روز پس از چهارشنبه سوری است ؛ و دقیقا ۶ روز دیگر سالروز ملی شدن صنعت نفت ایران است این اتفاق آ» قدر بزرگ بوده است که هر سال گرامی داشته شود ولی در مورد صنعت نفت ایران من شایسته می دانم این مطلب را یادداشت نمایم :

اول از همه یاد و خاطره دکتر مصدق ؛آیت ا... کاشانی ؛ مردم خوزستان آیت ا... بهبهانی و همه آنهایی که در ملی شدن صنعت نفت ایران سهم داشتند گرامی بدارم .

و اما نگاهی به تاریخ : قبل از انکه امتیاز نفت ایران به دارسی واگذار شود به دو نفر ایرانی به نامهای حاج اصغر و حاج اکبر امین معادن واگذار شده بود آنها بعد از حدود یک سال تلاش و حفر ۲ حلقه چاه ۲۰۰ متری با کمک روسها از ادامه کار منصرف شدند سپس بانک دارسی که توسط ولیام نام دارسی ( کاشف معادن طلا در استرالیا ) تاسیس شده بود امتیاز نفت ایران را گرفت شرکت یاد شده با حمایت شرکت نفت برمه اکتشاف خود را در منطقه قصر شیرین شروع کرد ولی بعد از حفر ۵ چاه ۱۰۰۰ یاردی در این منطقه نفتی یافت نشد و آنها کار را به منطقه مسجد سلیمان منتقل کردند ۵ سال اقامت در آنجا و حفر ۴ چاه ۱۱۰۰ یاردی دوباره مثمر ثمر نشد در حالی که طاعون و سرخک هم در منطقه شایع شده بود و کاشفان نیز از تلفات در امان نبودند در این هنگام دارسی تلگراف فرستاد تا کار حفر چاه نهم متوقف و تیم اکتشاف به انگلستان مراجعه کند ولی مهندس چاه تلگراف را ابلاغ نکرد و تا دو هفته دیگر(۱۲۰۰یارد) حفاری را ادامه داد تا اینکه در همین موقع به نفت رسیدند ۵۰۰۰۰۰پوند هزینه اکتاش آن زمان شده بود  و در واقع این مهندس سمج انگلیسی که نامش را خیلی ها نمی دانند کاشف و بنیانگذار صتنعت نفت ایران است من فکر می کنم یاد نیک از او  هم خدا را خوش بیاید و هم از پرستیژ مردم ایران کم نکند.

اما همانطور که می دانیم فروش نفت ایران از ابتدای کشف آن در ۱۹۰۸ و استخراج و صدور آن در ۱۹۱۳ حتی به رقم در خور توجهی مانند میلیون پوند هم نرسیده بود ولی با تاسیس اوپک در ۱۳۴۶ و مقارن با آن عقد قرارداد معروف به کنسرسیوم ( با تسهیم ۵۰-۵۰ ایران با طرفهای خارجی یا حتی دستمزد -سود به جای تسهیم های اخیر ۸۰ طرف خارجی ۲۰ ایران)و توسعه ظرفیت تولید نفت تحول عمده ای در اقتصاد ایران به وجود آمد اما این افراد نیز نه تنها فراموش شدند بلکه گاهی تیره و  تار نیز در یادها ماندند  زیرا ظاهراْ « چو دزدی با چراغ آید گزیده تر برد کالا » که البته ظاهرا این افراد اقتصاددانانی چون جمشید آموزگار بودند .

ناگفته نماند نامبرده بعد از برکناری از نخست وزیری به بانک جهانی رفت و تاکنون تنها ایرانی بوده است که به عنوان عضو هیات مدیره این نهاد مهم بین المللی دست یافته است .

من در زمان وی نبوده ام و ایشان را هم به جز اندازه جملات مشروح بالا نمی شناسم ولی امیدوارم منتقدان حداقل عملکردی در اندازه فوق از خود نشان دهند .

پنجشنبه، 24 اسفند، 1385 - کورش بهشتی | لینک دائم | پیام های دیگران |      افزایش آمار نکول وامهای بانکی

یکی از اتفاقاتی که به برکات دیدگاه اسلامی بانک داری اسلامی پیش آمده است بخشیدن وام افراد به افراد دیگر توسط شخص سوم است .

دولت علیه ایران که در سالهای گذشته با بلوکه کردن ۵۰٪ سپرده های مردم نزد بانکها با عنوان ذخیره قانونی بانکها نزد بانک مرکزی( که بر اساس قانون پولی و بانکی مصوب سال ۱۳۵۲ نباید از ۳۰٪ این سپرده ها بالاتر و از ۱۰٪ آن کمتر باشد)از یک طرف و بلعیدن بخش عمده توان وامدهی بانکها از طرف دیگر بزرگترین مشکلات را برای شبکه بانکی و پس انداز و تشکیل سرمایه در کشور آفریده است در اقدامی بی نظیر اخیرا شروع کرده و بدهی افراد به بانکها را می بخشد و همین عانل از دلایل مهم افزایش ۷۸٪ نکول وامهای بانکی می باشد .

این موضوع که از نتایج نامیمون بانکداری دولتی و بخصوص بانکداری اسلامی است باعث شده است سپرده گذاران نزد بانکها تنها به جرم اینکه اهل ولخرجی نیستند عهده داری تامین مالی یک عده ورشکسته نمای عیاش شوند .

نمی دانم کجای اسلام گفته اند که مثلاْبدهی علی را به ولی؛ اکبر می تواند ببخشد؟ آقایان که دیگران را در این مورد صاحب نظر نمی دانند .آیا ولی گناه کرده که پس انداز کرده و این پس انداز خود را به علی وام داده است ؟

ظاهرا که در این کشور اینگونه است

برخی آقایان دلایل مختلفی برای تحریم ربا آورده اند و در این خصوص قلم فرسایی ها نموده اند و بار ها گفته و نوشته اند که در اسلام به قرض الحسنه سفارش شده است .

ولی در این خصوص باید بگویم که در اسلام سفارش شده است که قرض الحسنه بدهید ولی اصلا موردی ندیده ام که بگوید قرض الحسنه بگیرید یا اصلا قرض بگیرید . در اسلام فرد مسلمان کسی است که اصراف نمی کند قناعت می کند و پس انداز می کند و قرض الحسنه می دهد؛ حتی در همین اسلام گفته شده است که مستحب است اگر کسی به شما قرض داد با مبلغی اضافه تر آنرا پس دهید .

همچنین تا آنجایی که من از مسایل فقهی سر در میاورم فقه اسلامی معتقد به مشارکت در تولید و سرمایهگذاری است نه تامین مالی با قرض به عبارتی دیدگاه تامین مالی اسلام به بورس نزدیک تر است تا بانک ولی نمی دانم چرا یک عده اصرار دارند از طریق وام برنامه های خود را تامین مالی کنند.

سه شنبه، 15 اسفند، 1385 - کورش بهشتی | لینک دائم | پیام های دیگران |      سوال جدید

چند وقت پیش یک سوال از دوستان پرسیدم ولی متاسفانه کسی پاسخ نداد سوال این بود که: اطلاعات مشاهده شده دربازار شامل قیمت های تعادلی حاصل از واکنش متقابل عرضه و تقاضا است؛ در این وضعیت چگونه می توان کشش عرضه و تقاضا و شیب منحنی های آنها را جداگانه برآورد نمود؟ آیا راه حلی غیر از براورد تابع هزینه و تفکیک عرضه از تقاضا وجود دارد؟

ولی خودم پاسخ را یافتم البته ذهنم بود که در اقتصاد سنجی چیزهایی در این زمینه خوانده ایم ؛ .پاسخ این بود که باید از روش معادلات همزمان استفاده کنیم ؛البته اگر معادله عرضه و تقاضا تنها شامل پارامتر های قیمت و مقدار باشد مدل کمتر از حد تعیین شده است واگر هرکدام از توابع یاد شده شامل یک پارامتر دیگر نظیر قیمت کالای جانشین باشد کاملا تعیین شده است .

حال سوال دیگربنده این است که: وقتی ما برای نوشتن مدل برای اقتصاد ایران اقدام میکنیم به علت ضعف آمار های ثبتی و بالا بودن هزینه های آمارگیری اغلب داده ها را از روی داده های موجود برآورد می کنیم آیا کسی می داند وقتی داده ها به این طریق بازسازی می شوند  مدل های آماری به چه نحو تهیه می شوند و چه آزمون های مضاعفی باید انجام داد ؟آیا روش های استاندارد خاصی برای این براورد ها وشبیه سازی ها وجود دارد؟ 

سه شنبه، 15 اسفند، 1385 - کورش بهشتی | لینک دائم | پیام های دیگران

 

نویسنده : کورش بهشتی : ۱٢:٤٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/٤/۱٤
Comments نظرات () لینک دائم